BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žinojimas ir suvokimas

Sufizmo pasekėjo Uvais kartą paklausė:
- Ką tau davė malonė?
Jis atsakė:
- Pabudęs rytą, jaučiuosi kaip žmogus, kuris nėra tikras, kad išgyvens iki vakaro.
- Bet juk visi tai žino! - sušuko klausinėtojas.
- Žino visi, bet ne visi tai suvokia, - atsakė Uvais.
Šis sufijų pasakojimas teigia, kad tarp žinojimo ir suvokimo yra didelis skirtumas. Suvokdamas mirties artumą, ne tik žinai patį faktą, bet ir jauti giliau.
Pasaulio gabalėlis tarsi tampa tavo maža dalimi. Arba tokiu netampa – palieka kitapus neveiksnus lyg nesudygusi sėkla.
O taip!..
Galiu mintinai išmokti apskritimo ilgio formulę ir kartoti tarsi papūga: “2пR! 2пR!” Bet galiu suvokti, ką jinai reiškia - tada nesunkiai apskaičiuosiu, kokių reikės lankų daromam kubilui.
Galiu sužinoti, kad mirė brolio žmona, bet nesuvokti jokios netekties ir toliau lyg niekur nieko linksmintis vakarėlyje. Galiu pažinti “STOP” ženklą, bet pravažiuoti nesustodamas…
Protestantų sektose mėgstama kalti Šventąjį Raštą. Čia beveik nieko daugiau neišgirsi, tik citatas ir komentarus. Kartais jų pamokslai būna panašūs į teologijos paskaitas, ir susidaro įspūdis, kad žinojimu jie tikisi patys pasiekti ir kitus nuvesti į dangaus karalystę.
Bet… Labai abejoju, ar jie iš tiesų nežino, kad Jėzus uždraudė priesaikas, kad liepė kaupti turtus ne žemėje, bet dangaus karalystei, o melstis ne šventyklose, bet užsirakinus kambarėlyje… Esu tikras, kad ir stačiatikių bei katalikų dauguma žino apie stabmeldystės ir magijos draudimus. Tai kodėl jie prisėkinėja, kala litą prie lito, meldžiasi viešose vietose, garbina stabus ir burtažodžiais kūdikius “paverčia” krikščionimis?..
Ko vertas žinojimas, kad rūkymas žudo, kai perki antrą cigarečių pakelį šiai dienai? - savo puslapyje klausia
Kinder. - Ko vertas žinojimas, kaip pasiekti tai, ko trokšti, jei vis vien nepakelsi savo užpakalio nuo sofos ir nepajudinsi nė piršto, kad pakeistum savo gyvenimą?”
Iš tokių žinotojų šaipėsi ir Jėzus:
“Jūs tyrinėjate Raštus, nes manote juose turį amžinąjį gyvenimą”. Jn 5:39
Kaip matome, tarp žinojimo, suvokimo ir vykdymo gali būti didžiulės prarajos. Deja, ne tik žinodamas, bet ir suprasdamas Jėzaus mokymą, ne visada gali jį įgyvendinti. Bet kuris Dievo nurodymas - sunki užduotis visam gyvenimui. Vieniems jas sekasi vykdyti geriau, kitiems - blogiau, bet niekur beveik neišgirsi apie tokią patirtį, o jei kam nesiseka - negirdėsi ir atgailos. Girdėti tik Rašto kalimas, komentavimas, analizavimas, viens kito įtikinėjimas…
Apaštalas Paulius kalikus perspėjo:
“Teisūs Dievo akyse juk ne įstatymo klausytojai; teisūs bus pripažinti įstatymo vykdytojai”. Rom 2:13
Kartais atrodo, kad vadinamieji krikščionys šito negirdi. Religinis mąstymas Žodį palieka pačiame pažinimo paviršiuje - žinojimo arba simbolinių ritualų sferoje. Religijos paveikti katalikai ir stačiatikiai vietoj tikrosios Jėzaus naštos imasi nešioti aplink savo bažnyčias stebuklingus kryžius ir paauksuotas vėliavas, protestantams užtenka žinojimo, kad Raštą reikėtų vykdyti… Jie choru ragina vieni kitus: “Atverkime Jėzui širdis!”, bet negirdėti, kad patys širdis atvertų.
Dabar šaipausi, o kažkada pats vos nepradėjau teologijos studijų. Pradėjęs montuoti savo tikėjimą iš šventų knygų, maldaknygių ir teologijos tomų, galėjau susikrauti kažką panašaus į kortų namelį. Arba - į namą ant smėlio, kaip perspėjo Mokytojas:
“Ir kiekvienas, kuris klauso šitų mano žodžių ir jų nevykdo, panašus į kvailą žmogų, pasistačiusį savo namą ant smėlio. Prapliupo liūtys, ištvino upės, pakilo vėjai ir daužėsi į tą namą, ir jis sugriuvo, o jo griuvimas buvo smarkus”. Mt 7:26-27
Pabaigai - pastaba. Jokiu būdu nesakau, kad žinojimas yra bevertis. Nežinodamas formulės, neapskaičiuosi būsimo kubilo lanko, nežinosi įstatymo - kaip jo laikysies? O nežinosi Kelio – kaip nueisi į tikslą?
Žinojimas - pirmas žingsnis į Tiesą.
Tik tiek.

Rodyk draugams

Komentarai (6)

Shavasana2005-12-16 11:32

Pritariu tamstos nuomonei, jog zinojimas dar nera supratimas. Zmones apskirtai linke daug kalbeti ir daryti daug dalyku, kuriu grynosios reiksmes neuzciuopia.

Anonimas2005-12-16 11:58

Kažkada dekanas , teikdamas mums baigimo diplomus, pasakė, kad neišmokė mus dirbti, o tik suteikė galimybe mokėti pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis…Taip ir čia kiekvienas Mokytojo žodis ar tai įstatymo straipsnis mums suteikia galimybę pasinaudoti.O jau naudotris ar ne sprendžiame mes patys.Pasiseka, jei teisingai pasinaudojame, o jei ne?

aralzero

Anonimas2005-12-16 12:13

Jau ne vieną kartą, skaitydama Tavo, Petrai, BLOGą, pagalvoju: ar nenorėtumei būti pastoriumi? Tikrai ateičiau pasiklausyti.

Petras2005-12-16 15:39

Džiaugiuosi, kad jau turiu ne tik skaitytojų, bet ir būsimųjų klausytojų. :)

Tačiau mano pamokslų dar teks palaukti. Norėdamas tapti pastoriumi, turėčiau įstoti į kokią nors religinę organizaciją ir paklusti žmonių išgalvotoms doktrinoms. Neįsivaizduoju, kaip tai turėtų atrodyti, nes laikausi antireliginės Naujojo Testamento nuostatos, kad labiau reikia klausyti Dievo, o ne žmonių nurodymų.

Atrodo, teks skaityti mano kūrybą…

Anonimas2005-12-17 11:29

argh, protestantizmas juk tam ir sukurtas, kad nereiktų doktrinų

on y va..

Petras2005-12-18 19:29

Kas tiki protestantizmu, tegu tiki protestantizmu. O aš tikėsiu Evangelija. Kam man dar kažkoks protestantizmas , jeigu ir taip turiu pakankamai Gerą`Naujieną?

Beje, o kas tau sakė, kad protestantų sektos neturi doktrinų? Neįsivaizduoju religinės organizacijos be doktrinos. Ir nesu girdėjęs, kad taip būtų.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras