BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žali kliedesiai, ekologiškas rojus - nauja vergovės rūšis

Keletas mano draugų paskendo žaliose fantazijose ir jau kuris laikas kliedi apie vis labiau reklamuojamą ekologišką rojų. Tame rojuje visi bus laimingi, nes važiuos elektromobiliais, pirks vėjo jėgainių arba saulės baterijų gaminamą elektros energiją, namus šildys iš žemės gelmių siurbiama šiluma, o ekologiškas daržoves keps ant viryklės, kuriose degs biodujos. Namai tame rojuje bus pastatyti iš šiaudų, molio arba senų padangų, todėl viduje klestės meilė ir begalinė harmonija.

Dabar jų automobiliai varomi nafta, todėl gyvenimas yra sumautas, bet vos tik jie persės į elektromobilį, viskas staiga pasikeis. Kol kas jie turi daug ir sunkiai dirbti, kad sumokėtų už buto šildymą, o kai šilumos tinklai šilumą ims gaminti iš šiaudų ir kitų atliekų, dirbti reikės mažiau. O dar dyka saulės, vėjo energija!..

Žodžiu, rojus visai čia pat.

Nesvarbu, kad elektros kilovatvalandė kelis kartus brangesnė už naftos kilovatvalandę, vis tiek bus pigiau. Taip tiki mano draugai. Kas čia tokio, jei ekologiško verslo rykliai tikisi ekologišką elektros kilovatvalandę parduoti už pusantro lito - mano draugams tai vis tiek “dyka” energija.

- Kaip ne dyka? - stebisi jie. - Argi mokėsime saulei, vėjui?..

Žinoma, ne! Nei saulei nei vėjui jūs nemokėsit. Mokėsit monopolistams, iš kurių pirksit elektros energiją, šilumą bei biodujas. Ne jūsų reikalas, kokias jie naudos technologijas ir kokius darysis pelnus. Pirkimo - pardavimo santykiai nepasikeis. Jūs neturėsit ir pirksit, jie turės ir parduos.

- Saulė šviečia visiems! - kliedi mano draugai. - Vėjas pučia nemokamai!..

Na, sakau jiems, tai ko nepasiimat šitos dykos energijos? Kodėl nešildot namų ir vandens saulės kolektoriais? Kodėl nestatot ant savo stogų saulės baterijų? Kodėl kūrenate malkas, dujas, mokate už elektrą? Kodėl Lietuvoje tokie nepopuliarūs saulės kolektoriai, nors saulės, atrodo, yra?..

Atsakymas vienas: brangu. Yra paskaičiuota, kad pramoniniai saulės kolektoriai turėtų atsipirkti per 10 - 14 metų. Jeigu nesuges, žinoma. Matematika išeina visai prasta: šildyti vandenį tokiais prietaisais tik truputėlį pigiau, nei elektra. O rizika, palildomas vargas? Jeigu pirksite vėjo varomą elektros generatorių arba saulės bateriją, šitie dalykėliai jums niekada neatsipirks. Žadate investuoti į šilumos siurblį ir siurbti šilumą iš žemės? Ar ne paprasčiau būtų tas dešimtis tūkstančių paprasčiausiai užkasti į žemę ir eiti prie kito darbo?

- Na, bet tu juk saule šildai namą ir vandenį, ant saulės verdi valgyti, siurbi šilumą iš tvenkinio dugno, ieškai būdų gauti dujų iš mėšlo ir malkų! - sako svajotojai. - Prieštarauji pats sau?

Ne, neprieštarauju. Aš iš tiesų pasiimu dyką energiją, bet nemoku nei įrangos gamintojams, nei pardavėjams. Visa nauda lieka man, o ne monopolistams. Dabar į mane kreipiasi nemažai žmonių, kurie prašo patarimų, kaip pasidaryti tą arba aną prietaisą. Jie jau suprato - energija būna dyka, jeigu ją pasiimi dykai, nemokėdamas verslo rykliams. Juk saulės kolektorius - tai toks paprastas santechnikos įrenginys!.. Kam atiduoti pelną žaliesiems magnatams?

Daugiabučių gyventojai ima bankų paskolas, šiltina kiaurus savo namus. Tiki žmonės, kad daro tai dėl savęs. Bet iš tiesų - ne. Jie visa tai daro šilumos tinklams. Keletą metų žmonės tikrai už šilumą mokės gerokai mažiau. O paskui? Kas atsitiks tada, kai visas miestas bus apsišiltinęs sienas ir šilumos suvartojimas kelis kartus sumažės? Ką darys monopolistas tada?

Jis darys tą patį, ką padarė vandentiekis, kai mes už savo pinigus įsidėjome vandens skaitiklius ir pamėginom taupyti. Bene neprisimenat? Jis paprasčiausiai padidino kainas! Visuose miestuose ir rajonuose motyvas buvo tas pats: žmonės ėmė taupyti, sumažėjo apyvarta, kelkime kainą!

Nėra abejonės - kainą pakels ir šilumos tinklai. Tada jie pelną gaus dar mažesnėmis sąnaudomis. O mes kaip vergavom, taip ir vergausim.

Liūdna žiūrėti, kada apkvailinti kaimo žmonės džiaugiasi “dykai” jiems vedamais kanalizacijos tinklais. Vargšeliai nė neįtaria, kiek jiems kainuos tasai “dykai”!

Tinklus tikrai tiesia geroji, dosnioji valstybė už savo ir Europos Sąjungos pinigus. Žmonėms visai nesvarbu, kiek jie kainuoja - mokėti taigi nereikia. Nereikia dabar, o paskui? Kas prasidės tada, kai tinklus privatizuos geri premjero ar mero draugai ir pradės skaičiuoti amortizacinius atskaitymus? Baisiausia - netgi ne tai. Juk visas kaimas, visas rajonas, o gal ir visa Lietuva pamažu bus atsidūrę vienose tinkluose. Ir kaip tada ištrūksi iš monopolisto nagų? Kaip išsipainiosi iš visuotinio kanalizacijos tinklo?

Beje,tokio tinklo žalia tik spalva, o kvapas… Fi! Jeigu kiekvienas kaimietis nuėjęs darytų pakrūmėj, kaip darė senovėj, gamta nepatirtų jokios žalos - tik naudą. Bet už krūmo - taip negražu, nesanitariška! Ir šalta… Nieko baisaus, jei sėdim ant unitazų ir viso namo kanalizaciją varom į vieną nusėsdintuvą - derlingas ir niekam nepavojingas dumblas nusėda dugne, o vandens perteklius drenažo vamzdžiais sugirdomas žemei, jis tręšia dirvožemį. Labai norint, iš tokio nusėsdintuvo dar būtų galima surinkti metano dujas.

O pelnas? Pelno žaliesiems magnatams, žinoma, jokio.

Visai kas kita, kai viso kaimo, viso miesto kanalizacija suvaroma į vieną duobę. Tai jau - labai pavojinga ekologinė bomba. Užtat koks pelnas tinklams!

Panašiai daroma su sąvartynais. Kažkada seniūnijos turėjo po sąvartyną. Buvo labai pigu ir paprasta suvežti šiukšles į vieną specialiai tam paskirtą kaimo vietą. Tačiau gerieji merų draugai vežiojo šiukšles ir norėjo vežioti toliau, uždirbt daugiau. Jie reikalavo vieno ekologiško sąvartyno, į kurį būtų galima vežti šiukšles iš viso rajono. Pasakė - ir šventa. Sąnaudos kitos, apyvartos kitos, o jau pelnas! Tą pelną pamatė dar didesni draugai iš Vilniaus ir įsigeidė šiukšles vežioti nebe į rajono centrą, bet į vieną apskrities vietą. Dabar taip ir daroma - kiekvienoje apskrityje kraunama po didžiulę ekologinę bombą mūsų vaikams ir anūkams. Užtat kiek prisidėjo kilometrų, kaip padidėjo šiukšlių mokesčiai!.. O jau pelnas!

Labai nenustebkit išgirdę, jeigu geri premjero ar prezidento dėdės nuspręs visas Lietuvos šiukšles suvežti i vieną kalną kur nors prie Akmenės, o visą Lietuvos kanalizaciją suvaryti kur nors į vieną ežerą prie Baltarusijos sienos. Geriesiems dėdėms būtų dar didesni pelnai, Lukašenkos fanams - kvapas. O mums?..

Mums - darbas, darbas ir dar kartą darbas. Monetarinė sistema yra sukurta tam, kad mes dirbtume ir nenustotume dirbti. Uždirbai - turi išleisti. Kitaip nebedirbsi. Taupyti ir kaupti gali tik turtingieji. Su turtingaisiais truputį kitaip.

Mano žalieji draugai nekantraudami laukia, kada Lietuvos keliuose pasipils laimę nešantys elektromobiliai. Jie labai piktinasi, kad valstybė nekompensuoja dalies alektromobilių kainos ir nepalaiko tokio nuostabaus ekologijos žiedo. Elektromobiliai yra tokie brangūs, kad ir didžiausi turtuoliai nerizikuoja pirkti. Kodėl geroji valdžia negalėtų padėti turtuoliams?

Valdžia turtuoliams, aišku, padės. Bet reikia palaukti. Ji jau atsakė: elektromobilių kainos negalėsime kompensuoti tol, kol neapdėsime ekologiniais mokesčiais senų neekologiškų automobilių. Žodžiu, valdžia turtuoliams trokšta padėti, bet kol kas neturi suplėšikavusi pinigo. Va, apmokestins mus, vargšelius, kurie naujesnės mašinos neįperkam, tada bus iš ko paremti turtuolių fantazijas. Atimti iš vargšo ir atiduoti turtingam - tai juk svarbiausia valstybės funkcija!

Ekologiškas mano bičiulių rojus - tai ta pati valstybė su tais pačiais dėsniais. Tik grotos dažytos žaliai. Kas ją palaiko? Pirmiausia, žinoma, verslas. Ekologišką rojų ant mūsų galvos projektuoja senieji magnatai. Dabar jie parduoda pasauliui žemės gelmes, rytoj mums parduos saulę ir vėją. Žaliuojančiam verslui reikia žaliosios ideologijos, ideologijai reikia kvailių. Netruksime pamatyti, kas remia žaliųjų niekšelių ekologinius sąjūdžius, kas finansuoja staiga pažaliavusias cinikų partijas.

Atrodo, laukti ilgai nereikės. Ekomagnatų lobistai jau laksto po Seimą, ant mūsų galvų ridena dar žalesnius įstatymus.

Dabar pažaliuosim!..

Kitas gyvenimas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (12)

Albinas2011-04-24 14:44

Geras ir teisingas tekstas, verčiantis susimastyti.
Beje, kodėl tik elektromobiliai? Na suprantu jog garo variklis yra pasenęs, tačiau, jei neklystu dar gūdžiais 1911-aisiais jau egzistavo garo automobiliai kurie galėjo išvystyti 200km/h greitį. Beto, kiek teko girdėti, kad sukurtas naujas benzininio variklio prototipas sunaudojantis iki 75% energijos gaunamos deginant kurą. Tačiau abejoju jog paleis jo masinę gamybą, nes šis išradimas be jokios abejonės kenkia verslui.
Iš vis manau jog visas ši eko mada yra tik perdaug išpūstas burbulas.

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Povilas Panavas2011-04-27 12:55

Teisingas straipsnis - dykai būna tik sūris pelėkautuose ;)

Povilas Panavas2011-04-27 13:01

Dar pamiršau pridurti, kad pvz., yra toks hibridinis Toyota Prius automobilis, kuris turi benzininį variklį ir elektrinį. Visi jį labai pamėgo. Finansine prasme jis niekada neatsipirks, nes kainuoja gerokai brangiau, o ir KURO VALGO DAUGIAU nei tarkime analogiškų metų bmw 520d. Testas vyko 500 kilometrų, kurių 100km per miestą ir jo kamščius, kur Prius teoriškai turi didelį privalumą, o praktiškai gerokai mažesnį: http://www.timesonline.co.uk/tol/driving/used_car_reviews/article3552994.ece

Tai puikus pavyzdys, kai žaliumas praplauna smegenis. O juk vyriausybės tokiems automobiliams leidžia įvažiuot į centrą nemokamai, statyti nemokamai, kai kur net dalį pirkimo kainos kompensuoja! O už tai moka būtent tie, kurie tokio automobilio neįperka - juk mokesčius mokam visi. Būtent kaip straipsnyje pastebėta.

P.S. Teigiamai galima tai vertinti nebent kaip investiciją į ekologijos sektorių.

Petras2011-04-27 14:30

Labai geras pavyzdys su tuo automobiliu. :)
Sakyčiau, ekokorupcija. Geri draugai sumąstė naują gaminį - nei labai rentabilų, nei nei labai “švarų”, bet jiems reikia gerosios vyriausybės pagalbos, kuri padėtų nustumti į šalį konkurentus ir savo brangia preke įsitvirtinti rinkoje. Korupcija įgavo žalią spalvą.
Ne kitaip - su centralizuotais sąvartynais, kanalizacijos, šilumos tinklais. Monopoliniai šilumos tinklai - absurdų absurdas, jie labiau šildo gruntą, nei butus. Tai kodėl “ekologija besirūpinanti” vyriausybė taip saugo monopolį ir sudarė tokias sąlygas, kad daugiabučiai namai nei teoriškai, nei praktiškai negalėtų nuo jo atsijungti? Aišku, kodėl - kad mes daugiau dirbtume ir daugiau mokėtume šilumos tinklas, šilumos tinklai - naftos magnatams, naftos magnatai - ekovalstybei, mūsų ekologiškam rojui…

Edas2011-05-03 14:24

Panaši istorija ir su asbestu (kurio šioje pasaulio pusėje yra tik Rusijoje). Visiem yra taip praplautos smegenys, kad jis yra vėžio sukėlėjas, kad net jokių abejonių niekam nekyla (turbūt ir tau, Petrai). Visi perėjom prie “ekologiškų” vakarietiškų stogo dangų, “ekologiškos” šilumos izoliacijos. O Rusijoje, Sverdlovsko srityje yra miestas “Asbest”, kuris stovi ant asbesto telkinio, asbestas ten kasamas nuo užpraeito amžiaus. Tame mieste asbestas visur - ir purvas po kojomis kai šlapia, ir dulkės, kai sausa. Tai va, šiame mieste vidutinis sergamumas ir mirtingumas niekuo nesiskiria nuo kitų Rusijos miestų

Edas2011-05-03 14:31

Iš visų tinklų gerbiu tik vieną - internetą

Edas2011-05-03 14:37

Dievui mes taip pat nemokam (kaip ir saulei su vėju), bet bažnyčioj su pinigėliais atsisveikinti tenka. Man atrodo, kad dievo pinigėliai nepasiekia, labai jau įtartinai atrodo nutukusio kunigėlio riebaluoti skruostai :)))))

Petras2011-05-03 21:56

Įdomi Edo pateikta atsinaujinančios energijos pardavėjų ir bažnyčios (Dievo pardavėjos) paralelė. :) Sunku būtų su tuo nesutikti.
Sudomino informacija apie asbestą… Tiesą sakant, nieko apie jį nežinau, neturiu nuomonės. Man atrodė, kad asbestas ne kasamas iš žemės, bet gaminamas Naujojoje Akmenėje kaip cementas. Buvo gaminamas…

LT2011-06-06 16:55

Pats esu labai atsargus ir skeptiškas naujovėms. Tačiau siūlyčiau pažvelgti į kai kuriuos faktus. Niekas nežiūri į atsinaujinančią energetiką, kaip energetikos rūšį nešančią naudą ČIA, DABAR. Tai pačiai iškastiniu kuru pagrįstai energetikai reikėjo daugelio metų ir dar daugiau pinigų aplinkai ir infrastruktūrai paruošti. Palyginimui: saulės panelės kaina per pastaruosius 3is metus atpigo 4is kartus ir geometrine progresija pinga ir toliau. Naftos kainos tuo tarpu auga. Taip pat negalime ignoruoti Nr 1 Ekonomikos Europoje - Vokietijos. Kokiu keliu jie eina planuodami uždaryti visas atomines jėgaines iki 2022 metų? Kiekvienais metais instaliuodami 7 GW pajėgumų saulės kolektorių? Niekam neįdomūs ilgaplaukiai hipiai svaičiojantys apie žalią rytojų. Žalioji energetika niekada nesuklestėtų jei tai visų pirma nebūtu puikus verslas. O kolkas jis kudikystes stadijoje ir reikalauja priežiūros ir maitinimo. Be jos jis paprasčiausiai numirtų.

Petras2011-06-06 18:36

Visai gali būti, kad tu, LT, esi labai atsargus ir skeptiškas naujovėms. O štai aš, skirtingai nei tu, naujovėms nesu skeptikas. Jeigu prieš rašydamas būtumei pasidairęs po mano svetainę, kad ir čia http://petrasdargis.lt/?q=kategorijos/buitis , tada nesakytumei tokių nesąmonių, kad esu skeptiškas naujovėms. Aš pats puikiausiai naudojuosi saulės ir žemės šiluma, to mokau ir kitus. Mes iš tiesų galime gauti labai daug dykos energijos. Visa problema, kad ją pasisavina monopolijos - kaip pasisavino visą žemės rutulį su jos iškasenomis.

“Ekologinio” verslo ideologai labai nenori matyti, kad po ta “ekologija” slypi ne tik kelingubas lupikavimas, bet ir gamtos teršimas, beprasmis resursų eikvojimas. Štai kad ir šiukšlių vežiojimas šimtus kilometrų, kanalizacijos nuotekų pavojingas kaupimas. Nesu girdėjęs, kad “ekologinių” sąjūdžių niekšeliai keltų balsą prieš savo duondavius - kad ir prieš šilumos tinklų monopolistus, šildančius žemę, eikvojančius naftą, teršiančius aplinką ir lupančius mums devingubą kailį. Ir jeigu jie tikrai būtų ne lupikaujančių monopolijų, bet atsinaujinančios energijos technologijų šalininkai, galėtų surengti kad ir tokią protesto akciją: “Saulė priklauso visiems! Nepirkim brangių saulės kolektorių! Saulės energija turi būti prieinama!” arba panašią. Bet negi marketingo klapčiukas kels balsą prieš savo darbdavį?

Šitie “žalieji” judėjimai - tai viso labo monopolijų marketingo sudėtinė dalis. Juos šeria, jie juda - aš suprantu. O mums kas nuo to? Tik laukiančios trigubos kainos ir tokia pat, jei ne didesnė, aplinkos tarša.

Dar sykį rašau tiems, kuriuos gal;ėjo suklaidinti “žaliojo” verslo marketingo sukčiai - aš rašau ne prieš naujas technologijas, technologijos čia nieko dėtos - rašau tik apie lupikaujančias monopolijas ir žaliuosius jų pakalikus. Tai - klastingi politikai, netikėkit tų suskių nei vienu žodžiu! Jie dirba tiems patiems korumpuotiems sluoksniams, kurie papirkinėja seimūnus ir ant mūsų galvų kuria vis brangesnius įstatymus.

Audrius2011-06-06 19:02

Skaitau ir negaliu atsistebėti tokiais kaip LT prieštaraujančiais komentarais (tiek čia, tiek ir Petro svetainėje). Tarsi žmonės skaityti nemokėtų… O gal taip nutinka dėl to, kad dabar pasaulyje naudojama ekonomikos sistema yra laikoma kaip neginčijama ir vienintelė įmanoma? O juk ji visiškai nesuderinama su aplinkosauga, nes pagrindinis jos variklis — nuolatinis (dažnai beprasmis) vartojimas, priešingu atveju šita ekonomika sugriūtų. Šioje sistemoje nėra jokios pusiausvyros, reikia gaminti, parduoti, vartoti vis daugiau ir daugiau. Visiškai neekonomiška ekonomika.

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Petras2011-06-06 19:42

Taip, Audriau, jeigu žiūrėsim giliau, ta problema kyla iš pačios ekonominės sistemos. Ar tu ją dažysi žaliai, ar rudai - ji vis tiek skatins vartojimą, o kartu - ir beprasmį resursų eikvojimą. Kuo didesnis vartojimas, tuo greičiau apsisuka gamybos -pardavimo-pirkimo ratas, tuo didesni pelnai. Ši sistema iš principo NEGALI taupyti, o žaliųjų plepalai apie “taupesnį” resursų naudojimą yra viso labo ideologinė migla, smegenų plovimas.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras