Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-12-25

Didysis šventimas

Publikuota: Straipsniai

Visiems - linksmų Kalėdų ir šventų Naujųjų Metų!

Felikso ŽEMULIO nuotr.

Šiandien Kalėdos praranda senąją religinę prasmę ir tampa šeimos, apsipirkimo, vaišingumo, netgi apsirijimo ir persigėrimo švente. Visgi neryškiai suvokiame, kad grupdžio 25-oji - tai saulės prisikėlimo diena, vadovėliuose skaitėme, kad saulės sugrįžtuves nuo senų senovės švęsdavo ir lietuviai, ir kitos tautis, o iš kunigų esame girdėję, kad tai dar ir Jėzaus Kristaus iš Nazareto gimtadinis. O kodėl Jėzus gimė būtent tą dieną, per pačias didžiausias pagonių šventes? Kas tai nustatė? Juk niekas nerado nei Jėzaus metrikų, nei paso, nei tapatybės kortelės, o Naujajame testamente nerasit nė žodžio apie šitą datą. Beje, pats Jėzus prašė švęsti vakarienę jo atminimui, bet ne gimtadienį…

Vienas komentatorius man nurodė straipsnį, kurio autorius, remdamasis evangelijų citatomis, tvirtina, kad Jėzus gruodžio 25-ąją net negalėjo gimti. Net Artimiesiems Rytams tai šaltas metas, ir tokiu laiku niekas nerengs gyventojų surašymo, nes būtų per sunku keliauti su kūdikiais į Jeruzlę. O Jėzus, kaip rašoma evangelijose, gimė kaip tik per gyventojų surašymą…

Tai kodėl krikščionys ėmėsi švęsti pagonišką šventę? 336-aisis metais po Kristaus gimino taip nusprendė romėnų bažnyčia labai praktiškais sumetimais - ji norėjo pritraukti pagonių tautas, kurios gruopdžio 25-ąją švęsdavo Babilono dangaus karalienės Semiramidės ir jos sūnaus - dievo Adonio garbei. Krikščionių Kristaus prototipo Adonio (irgi dievažmogio) gimtadienis tapo ir Kristaus gimtadieniu. Tai tiko ir kitoms pagonių tautoms, kurios tą dieną garbindavo vienais ar kitais vardais pavadintą saulę.

Ilgainiui Semiramidės, Veneros ir kitų dangaus karalienių ir dievų motinų vietą užėmė Marija - irgi dangaus karalienė, kunigų sprendimu tapusi dar ir dievo motina, o galiausiai jų nutarimu su visais drabužiais ir bateliais gyva nukeliavusi į dangų. Šiandien bažnytininkų leidžiamose knygose netgi kalbama apie krikščionių religijos “unikalumą” - atseit, tai vienintelė religija, garbinanti žemiškos moters ir dievo sūnų. Tačiau tokių dievažmogių - Kristaus prototipų turėjo ir egiptiečuiai, ir babiloniečiai, ir indai, ir kitos tautos. O įdomiausia, kad daugelis jų dar iki Kristaus numirdavo, po to prisikeldavo trečiąją dieną. Kaip ir saulė, beje, prisikelia trečią dieną - diena nustoja trumpėjusi, po Kalėdų ji ima ilgėti.

Su saulės grąža, mielieji! Pavasaris - ne už kalnų. Ir nesvarbu, ar jūs giedosit Kalėdų giemes, ar negiedosit, aukosit ar neaukosit romėnų bažnyčiai, - žemė suksis toliau, keldama iš miego gyvybę. Viskas Kūrėjo gerai sutvarkyta, ar ne?

(Visą mano minėtą straipsnį galit paskaityti čia: http://www.ocg-life.lt/straipsniai/13-kald-egluts-kilm-.html )

Patiko (0)


Atgal į: Didysis šventimas