Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-07-14

Rokiškio simboliai nesikandžioja

Publikuota: Straipsniai

Savaitgaly atradau Rokiškį, o jame - daugybę simbolių.

Didžiulė, pasakyčiau, puošni miesto aikštė. Aišku, joje kažkada būta didelio turgaus. Per visą turgaus aišktę eina tiesus kelias nuo bažnyčios į grafo Tiškevičiaus rūmus. Arba gal nuo Tiškevičiaus rūmų - į bažnyčią? Viduryje - turgus. Labai simboliškas arcitektūros ansamblis. Viename gale - realioji valdžia, valdanti žmones realiais pinigais, rimbais ir kardais, kitame - dvasinė valdžia, valdanti tuos pačius žmones pažadais, prietarais ir fantazijomis. Abi valdžias į vieną visumą prasmingai sujungia rinkos dėsniai.

Turgaus aišktėje stovi simbolinė moteris, iškėlusi švytinčią svastiką.

 Įdomu, ką Rakiškio valdžia su tuo simboliu darys dabar, kai nacių ženklai prilyginti sovietininiams, o sovietiniai - nacių, ir abeji draudžiami? Mėgins pakeisti kokiu nors geresniu simboliu, tarkime, saulute su žalčiais?.. O gal bandys aiškinti, kad paminklas statytas seniau, 1928 metais, kai Seimas dar nebuvo uždraudęs svastikų? Arba gal istorikai įtikins mūsų tautą, kad jos tėvas Antanas Smetona nebuvo toks kaip ir diktatorius, nesimpatizavo “stipriems Eurpos vyrams”, o jei ir pamėgdžiojo, tai jo svastika reikškė visai ne tą, ką reiškė?

Tiškevičiaus Rūmuose atradau labai gražius ragus. Žiūriu, labai tinka man.

 Nesuprantu, kodėl kai kurie vyrai taip baidosi ragų simbolio… Kažkada ištvirkėlis Liudvikas juos dovanodavo savo meilužių vyrams? Ir kas čia blogo? Juk karalius - Dievo pateptasis, todėl didžiulė garbė, jeigu daliniesi viena moterimi su Dievo pateptuoju. Nuo karaliaus patepimo ir tavo žmona tampa patepta, nuo žmonos ir tu pasitepi, ir tavo vaikų genai gali pasitemti karališku krauju. Sakot, prie žmonos prilindo ir ne karalius, bet šiaip koks valdžios vyras? Tai irgi gerai, nes bet kokia valdžia yra nuo Dievo. Taip mane kažkada mokė klebono gaspadinė.

Viename grafo Tiškevičiaus kabinete aptikau daugybę medinių stabukų.

 Visi tie mediniai simboliai buvo labai prastai nusiteikę, tai ir mane apėmė liūdna nuotaika. Pažiūrėkit, mano ranka irgi šiek tiek įdrėksta. Gal dėl to?

Prie durų sutikau grėsmingą mešką - Žemaičių simbolį. Ji iš kalbos turėjo suprasti, kad esu grynas žemaitis, bet vis šiepė dantis prieš saviškį. Tačiau manęs ji labai nenugąsdino.

 Pažiūrėkit, aš visai nebijau simbolių.

 


Atgal į: Rokiškio simboliai nesikandžioja