Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-02-04

Pelenų šarmas vietoj skalbimo miltelių

Publikuota: Kita

Vakar pabandžiau skalbti naminiu gyvulinių taukų ir pelenų šarmo muilu. Vietoj skalbimo miltelių į mašinos stalčiuką įdėjau gerą šaukštą savadarbio muilo, o dėl stiprumo vietoj baliklio įpyliau pelenų šarmo. Kai visa tai padariau, į galvą atėjo mintis: o kam muilas? Ar nebūtų užtekę šarmo?

Skalbti pelenų šarmu nėra joks mano išradimo. Po karo, kai nebuvo nei kur, nei už ką nusipirkti muilo, taip skalbdavo mūsų močiutės. Skalbėjų rankelės būdavo ne tik baltos, bet ir žaizdotos. Šarmas sausina odą, stipresnis degina ją, o žaizdos nenori gyti. Atsiradęs muilas buvo tikra paguoda. Šarmas nuėjo į užmarštį.

O dabar, kai niekas nebeskalbia rankomis, kodėl jis negalėtų sugrįžti? Juk skalbimo mašinos ir skalbia, ir skalauja, ir išgręžia. Nuo šarmo joms nieko neatsitiks.

Kas kūrena malkomis, tam pasidaryti pelenų šarmo yra vienas juokas. Jeigu nori greičiau, gali supilti lepenus į nerūdijančio plieno ar emaliuotą puodą (jokiu būdu - ne aliuminį!), užpilti vandeniu, maišyti ir kaitinti. Karštame vandenyje pelnų šarmas greitai ištirps.

Dar paprasčiau jis gali ištirpti savaime per kelias dienas. Ar nusijotus pelenus supilu į plastikinį dubenį, užpilu karštu vandeniu, pamaišau ir palieku, pastūmęs po vonia, kad netrukdytų. Nuėjęs vonios kambarį medine mentele vis pamaišau. Jau kitą dieną drumzlinas vanduo ima skaidrėti. Atsiranda naujų pelenų - nustojusį šarmą nupilu, perkošiu ir supilstau į bambalius, o šiek tiek neutralizuotus pelenus nešu į sodą. Į jų vietą pilu naujus pelenus.

Pelenų nereikia išversti bet kur. Jie - labai gera trąša. Pernai mes su Vincu tikrinome specialiais testeriais. Pelenų tirpale radome labai daug kalio, nemažai azoto ir šiek tiek fosforo. Žinoma, pelenuose yra ir mikroelementų. Juk visa žemdirbystė prasidėjo nuo pelenų. Mūsų protėviai kirto miškus, degino, o išdegintas proskynas užsėdavo javais. Lydiminė žemdirbystė - tai pelenai.

Pelenų šarmas - ne tik puikiausia žaliava išsivirti naminiam muilui, bet ir skalbimo priemonė. Vakar tuo dar sykį įsitikinau, kai iš skalbimo mašinos ištraukiau švarutėlius skalbinius. O juk specialiai kišau labai suteptus darbinius džinsus, sutrintą chalatą, vieną seną įjuodusį rankšluosti. Seni skarmalai - vėl kaip nauji. Ir nė cento skalbimo milteliams!

Skalbiant šarmu, skalbimo mašinoje gali rastis  nuosėdų, tačiau jas labai lengva ištirpinti, mašiną retsykiais praskalaujant kokia nors rūgštimi, kad ir acto. Obuolių acto pasidaryti taip pat paprasta, kaip pelenų šarmo.

Velnias griebtų, kodėl perkame tai, kas dykai šalia? Kurių velnių mes savanoriškai šeriame chemijos pramonę?

Kitas gyvenimas

Patiko (0)


Atgal į: Pelenų šarmas vietoj skalbimo miltelių