BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Parabolinė antena - puikiausias saulės kolektorius

Aliuminio folija apklijuota prabolinė antena saulės spindulius ir jų šilumą sukoncentruoja į kumščio didumo tašką

Aliuminio folija apklijuota prabolinė antena saulės spindulius ir jų šilumą sukoncentruoja į virti padėtą puodą, tiksliau - į kumščio didumo tašką.

Pasakoja Deimantas:
Kai pasidariau vieną parabolinį saulės kolektorių, užsimaniau kito, galingesnio. Tėvas atidavė seną nereikalingą 1,2 metro skersmens parabolinę televizoriaus anteną. Kodėl jos neapklijavus folija? Saulės šildomas plotas būtų 1,13 kvadratinio metro. Jeigu visi spinduliai sueitų į vieną tašką, kokia būtų temperatūrą?

Daug negalvojęs nusipirkau 5 cm pločio 50 m ilgio folijos ritinėlį už devynis litus ir pradėjau klijuoti. Nebegalėjau iškęst ir, apklijavęs tik pusę antenos, nusinešiau iš garažo į saulę ir kyštelėjau popieriaus skiautę į židinį. Popierius užsidegė. Liuks!

Tą patį vakarą pabaigiau klijuoti. Ryte pritaisiau kojeles ir iš strypo padariau atramą nugarėlėje. Iš seno šaldytuvo paėmiau šviesias groteles - lentynėlę ir pritaikiau ją puodui pastatyt. Padariau reguliavimus.

Per pietus jau viriau dešrą, o vėliau ir sriubą. Fantastika!

Dabar turiu dvi paraboles:

Apvalioji yra dvigubai didesnė, joje labiau sukyla temperatūra, greičiau užverda puodas, užtat uždaroji geriau laiko šilumą. Išviręs ką nors atvirojoje, puodą galiu pasidėti į uždarąją, ir jis visą dieną bus karštas, net jeigu saulė landžios už debesų. Ilgai būdama karšta, uždarojoje labai gerai sušunta sriuba, mėsa ir kiti dalykėliai. Žodžiu, man jos abi labai praverčia.

Saulėtą dieną man sode nereikia nei dujų, nei elektros. Juk ir maudausi saulės pašildytu vandeniu - tokį saulės kolektorių pasidariau pernai. O nauda yra ne tik piniginė. Kada tau saulė dykai šildo vandenį, verda ir kepa valgį, pajunti visai kitą ryšį su gamta. Tokiu būdu saulėje gamintis maistą - tai jau meditacija. Maistas - jau ne tik maistas, tai dar ir gamtos dovana. Dabar tai jaučiu labai stipriai.

Kai reikia, kaimynai irgi pasiima karšto vandens. Tarkime, kavai. Bet kiti į mano kūrinius žiūri skeptiškai. Atseit, užsidirbame dujoms ir elektrai, valgyti galime išsivirti ant dujinės plytelės… Jeigu užsidirbate “ant elektros”, tai kodėl skalbinius džiovinate saulėje? Kodėl neįsijungiate elektrinio radiatoriaus ir nedžiovinate ant jo?

Man atrodo, visi galėtume pasiimti kur kas daugiau dykos energijos (Lietuvoje saulės tikrai nemažai), jeigu ne tos kvailos naujovių baimės, jeigu ne tas idiotiškas “niekas šitaip nedaro”.

Kitas gyvenimas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (5)

deimantukas2011-07-20 21:38

Kodėl nieks nekomentuoja? :-/

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Petras2011-07-20 21:51

Niekas nesupranta, ką čia prisidirbai. :)

Arturas2012-02-04 19:54

liuks rezultatas, reiks ieskoti antenos. mano tikslas ziema-vasara sildyti boileri iman saules energija. reikia sugalvoti paprasta mechanizma, kad antena pasukti pagal saules pakilimo auksti

Petras2012-02-04 23:10

Labai abejoju, ar vandenį šildysi žiemą, kai nėra saulės. :)

Beje, parboline antena menkai jo prišildysi ir vasarą. Kodėl? Parabolinių antenų labai mažas plotas. Tarkim, antena yra 1 m skersmens. Jos plotas būtų 0,785 kvadratinio metro. Tai labai mažai. Gal kelis šimtus vatų galingumo išspausi.

Parabolė yra paravartu sukelti aukštą temperatūrą. Nors galingumas nedidelis, bet per ilgesnį laiką temperatūrą sukelti vienam daiktui (tarkime, puodui sriubos) pavyksta. Norint didesnio galingumo, reikia didesnio saulės šildomo ploto. Tai jau turėtų būti itin didelė parabolinė antena, tarkim, nuo televizijos bokšto. Bet ją nepatohu sukioti. Vandeniui šildyti paprastai daromos ne apvalios, bet pailgos parabolės - tokios lyg loviai. Jos nukreipiamos į saulės sukimosi plokštumą, todėl nereikia sukioti, o jų sukoncentruotą šilumą surenka ilgas juodai dažytas per jas einantis vamzdis.

Parabolės yra geros tuo, kad jomis išgaunama aukšta temperatūra, o didžiausias jų minusas yra tai, kad tokiems saulės kolektoriams reikalingi tiesioginiai saulės spinduliai. Apniukusią dieną parabolė neveikia. Tuo požiūriu plokštieji (ir vakuuminiai) saulės kolektoriai yra pranašesni - jie veikia, nors silpniau, ir apsiniaukusią dieną.

Anonimas2012-07-06 13:58

Maladec! Jau seniai svajoju pasidaryt tokią viryklę.
http://www.youtube.com/watch?v=9lvIJStLdYk&feature=related

Rašyti komentarą

Tavo komentaras