BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vegetarizmas: gamtą reikia pagydyti

Vegetaras didžiuojasi, kad jo šuo - irgi vegetaras. Pamaniau - pokštas. Žiūriu - ne. Jis iš tiesų rimtu veidu giriasi, kad jo šuo neėda nei mėsos, nei kaulų. Kaip jam pavyko plėšrūną paversti žolėdžiu?

Labai paprastai - neduodi, ir jis neėda. O dėl mėsėdžių plėšrūnų… Mėsėdžiai, pasirodo, visai ne mėsėdžiai! Tai tik iliuzija, kad liūtai, vilkai, lokiai medžioja ir minta mėsa. Iš tiesų jie visi yra vegetarai!

“Čia tik teorija apie plėšrūną, - rašo vegetarizmo apaštalas. - Tai pats sveikiausias šuva kaime. Jo bendraamžiai senai po velėna nuo mėsos ir kaulų. Mūsiškis lauke su grikių koše ir sviestu lauke prie minus 30 džiaugiasi gyvenimu”.

“Katinai irgi vegetarai, - pritaria kitas pamišėlis. - Varškė, sūris, moliūgai, pomidorai, bulvių košė su aliejumi - mylimiausi patiekalai jiems. Kad pele kokia nugriebia- čia jau jų reikalas.”

Jeigu vegetaras pagauna pelę - jau negerai. Nei katės, nei liūtai, nei vilkai, nei šunys neturėtų medžioti. Medžioklė - tai žudymas, lavonų valgymas. Tariamus plėšrūnus nuo lavonienos galima pamažu atpratinti:

“O kuo blogos košytes? - svarsto košyčių mėgėja. - Mano šuo kaime tik tokį maistą ėsdavo. Visad šviežias pienukas, kasdien šviežus maistas, katės ir džiaugdavosi, kai gaudavo blynelių, o kaulų žaliu ar mėsos išvis negaudavo. Jai jau duoti, tai tik apvirtą kad nebūtų skonio žalios mėsos”, - moko ji kitus gamtos gerintojus.

Gamta yra žiauri, negailestinga, nekultūringa, bet ją galima šiek tiek pataisyti. Ko gero, ši paranojiška mintis atsirado tuoj pat, kai žmogus susikūrė kultūrą, autonomišką savo pasaulį ir į motiną gamtą pažvelgė pro savo langą. Čia, mūsų pasaulyje, yra moralė, padorumo taisyklės, o kodėl gamtoje jų nėra? Kodėl gamta tokia nepadori?

Į mano sodybą atklydo pamaldžių katalikų kompanija ir atsivežė mažą šuniuką. Mano Mikis, gana didelis, bet labai draugiškas šuo, naują bičiulį sutiko labai džiaugsmingai - užšoko ant jo ir visų akyse ėmė tratinti. Tik pamanykit - vidury kiemo, visų akyse! Čia pat vyrai, moterys ir vaikai, o jis tratiną šunį - netgi ne kalę. Gamtoje tai įprastas reikalas, bet kaip šitaip galima?..

- Miki, baik, fi, kaip negražu! - šaukė viena padori katalikė. - Miki, tai ne kalytė, Miki, ką tu darai?

Ji tikrai norėjo įtikinti ir sugėdinti šunį, o tai buvo visų juokingiausia.

Religingas žmogus gamtos ir kultūros konfliktą išgyvena stipriausiai. Visos religijos kovoja prieš gamtą - tai yra jų pašaukimas. Vakarų kultūra kūną padalijo pusiau - viena jo dalis yra “geroji”, “kilnioji” ir “aukštesnioji”, kita, kuri žemiau juosmens, yra “nešvarioji”, “nepadorioji”, ten susitelkę “kūniškieji”, “žemiškieji” instinktai. Pagal krikščionių terminiją “kūniškas”, “žemiškas” yra nepaprastai blogas, netgi biologijos terminas “instinktas” teologijoje gauna neigiamą prasmę. Rytų religijos gamtai irgi nenuolaidžiauja. Vegetarizmą - kovą su medžioklės instinktais - praktikuoja ir giria pačios didžiausios Rytų religijos. Štai kodėl, pažvelgęs į vegetarą, aptiksi tą patį kurčią ir aklą fanatiką, kaip ir bet kurios bažnyčios davatkų būry. Tai tie patys šventeivos, kurie turi vilties nugalėti ir pataisyti gamtą. Maldomis, burtais, instinktų apribojimu, kūno marinimu.

Vegetarizmas - vidinė kova su žvėrės prigimtimi - iš esmės yra tikėjimas “pataisyta”, daug “geresne” gamta, vakarietiškai sakant - rojumi, kur liūtai glamonėsis su antilopėmis, todėl labai greitai įgauna religinį atspalvį. Bet jis pats - dar ne religija. Pažįstu vegetarų, kurie neatlieka religinių praktikų, nors ir linkę į mistiką. Užtat visi turi tvirtą tikėjimą, kurio neįveiks patys tvirčiausi argumentai. Tai realybės neigimas: jokia realybė neįtikins davatkos, jokia realybė neįtikins ir vegetaro. Diskutuoti su jais - beprasmiškas darbas.

Tyrinėti - kas kita. Tyrinėti labai įdomu, nors atsidurti šalia fanatiko - ne visada pats maloniausias dalykas. Svarbu neįsivelti į ginčą. Ta pati taisyklė - bendraujant su alkoholikais. Alkoholio garbintojai skleidžia pavojingą savo tikėjimą, labai prasminga priešintis šitam tikėjimui ir saugoti savo vaikus, bet jokiu būdu nereikia turėti vilties, kad argumentais pagydysi alkoholizmą. Argumentai neveikia ir vegetaro.

Patys vegetarai turi susigalvoję keletą religinių, neurotinių ir šiaip tariamų argumentų, kurių nereikėtų griauti vegetaro akivaizdoje. Štai keletas jų.

Medžioti negalima, mes Biblijos Dievas įsakė nežudyti. Tai - melas. Biblijos Dievas nedraudė medžioti ir valgyti mėsą (draudė valgyti tik kai kurią, tarkim, kiaulieną), jis draudė žudyti tik savo bendruomenės narius, o pagonis ir kitus “svetimuosius” žmones jis net liepė žudyti, nesigailint nei moterų, nei kūdikių. Vegetaras šituos faktus paprasčiausiai atmeta arba bėga nuo jų prie kitos temos.

Mėsos valgymas - tai lavonienos valgymas. Neurotinis neigimas, kuris gali būti susijęs su lavonų baime ar išgąsčiu, kurį žmogus patyrė, pamatęs dar šiltą lavoną. Lavonais vadiname mirusių savo gentainių kūnus, o gamtoje taip sutvarkyta, kad plėšrūnai paprastai neėda savo gentainių, t.y. “lavonienos” (išskyrus žuvis ir roplius). Taigi mėsos ir lavonų tapatinimas - neurotinė asociacija, argumentais ji neišardoma.

Mėsa yra neskani, žalios ir be prieskonių jos nevalgysi. Tariamas argumentas, subjektyvų skonį mėginant paversti “objektyviu dėsniu”. Šiaurės tautelės puikiausiai maitinasi žalia mėsa be prieskonių, neturėdamos jokių daržovių.

Mėsos valgymas - tai tik įprotis, priklausomybė, nuo kurios galima atprasti. Tariamas argumentas, kuris gaunamas, painiojant sąvokas. Priklausomybė yra nenatūralus, dirbtinis, išmoktas, labai stiprus, visą asmenybę užvaldantis nenaudingas ir netgi žalingas potraukis. Maisto, oro, vandens, sekso poreikiai yra natūralūs, naudingi, todėl priklausomybėmis nelaikomi.

Žmogus nėra mėsėdis, jis mėsą įprato valgyti, veikiamas reklamos. Na taip, žinoma, urvinius žmones labai stipriai veikė televizija ir supermarketų reklama… Tačiau dalis tiesos šiame psiaudoargumente yra - žmogus tikrai nėra mėsėdis, jis - visaėdis padaras. Skirtingai nei liūtas, tigras ar vilkas, jis puikiai minta ne tik mėsa, bet ir vaisiais, daržovėmis. Panašiai minta primatai. Dalį prigimties vegetaras paneigia ir mato tik tą, kurią leidžia tikėjimas.

Taigi vegetaro tikėjimas - tai neurotinis realybės neigimas, sukeltas labai stipraus vidinio konflikto su prigimtimi. Kiek tik pažįstu vegetarų ir turinčių polinkį į vegetarizmą, jiems visiems yra būdingi labai stiprūs konfliktai su savimi. Vienas pats sau atrodo per storas, kitas - per plonas, trečias graužia save, kam jo nekenčia žmona… Išoriškai jų pyktis nukreiptas prieš visą pasaulį, prieš visus lavonieną ėdančius sužvėrėjusius žmones (būtų gerai pataisyti ir gamtą, bent jau savo šunis bei kates), bet širdies gilumoj jie pyksta ant savo vidinės žaizdos. Šita žaizda - priežastis, vegetarizmas - tik simptomas. Kokia beprotybė kovoti su simptomais!

Ar žmonija kada nors įveiks kultūros sukeltą neurozę, ar kada nors kultūra sutars su gamtos dėsniais? Sunku vienam kalbėti už visą kultūrą, bet konkretus žmogus, manau, gali ieškoti kelių į save, išgydyti kultūros sukeltas savo žaizdas ir susitaikyti su savimi - gyvūnu, su savimi - dalelyte gamtos. Ne tada, kai grįšim į gamtą pašerti maitėdų bakterijų, bet truputėlį anksčiau.

Kitas gyvenimas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (22)

Valentas2011-06-22 11:25

Turėjau ir aš pokalbį su vegetaru…
Sakau, kad yra aminorūgščių būtinų organizmo veiklai, kurių iš augalų negausi - tik iš mėsos. Vegetarai alina organizmą.
Tada sulaukiau argumento, kad visi sportininkai yra vegetarai. Na galbūt… Kai tiek prisifarširuoji papildų, tai mėsa sportininkui nebėra būtina…
Tuomet bandžiau irgi paminėti, kad žmogus yra visaėdis. Tada sulaukiau pasiūlymo - tai tu nueik prie karvės ir atsikąsk jos gabalo. Jeigu negali - vadinasi, tu ne visaėdis.
Teisybė, Petrai… Reikėjo net nepradėti diskusijos.

Žemai lenkiuosi už tokį straipsnį

Petras2011-06-22 11:33

Visi sportininkai - vegetarai? :)))
Kokių tik kliedesių pasitaiko išgirsti!
Jeigu kliedesiai - tai jau labai sunkus sutrikimas. Argumentai ligų negydo.

Aistė2011-06-22 11:41

labai jau radikalus jūsų paršymas… (čia buvo vienos vegetarės kliedesiai, kopija tų, kurie aprašyti mano straipsnyje. Perspėju visus kitus neurotikus: jūs savo bėdą propaguokite savo tinklalapiuose, kur aš nekišiu nosies, o čia nepraeis nei alkoholizmo, nei vegetarizmo, nei narkomanijos, nei jokios kitos beprotybės propaganda. Trinsiu neskaitydamas - P.D.).

nars2011-06-22 14:58

Labai patiko įrašas.

deimantukas2011-06-22 18:20

Puikus straipsnis, Petrai.

Edas2011-06-23 12:07

Pilnai sutinku, kad vegetarizmas tai psichinė liga, lygiai taip pat kaip ir mūsų valdžios propaguojamas homoseksualizmas. Ten taip pat jokie argumentai nepraeina, tuo labiau - vakaruose net bažnyčiose juos tuokia.

Siggy2011-06-23 17:23

aha, įdomus tekstas.

Petras2011-06-24 14:31

Edai, nori pasakyti, kad šunys, karvės, arkliai serga psichinėmis ligomis? :)))
Mano šunys kasdien tratina vienas kitą, matyt, juos paveikė Edo aprašyta “homoseksualizmo propaganda”. Nebeleisiu jiems žiūrėti televizoriaus, skaityti laikraščių, landyti po internetą. :)))

Rita2011-06-24 17:32

Edai, kiek žinau, psichikos ligos tėra dvi — šizofrenija, o kitos pavadinimo neatsimenu. Visa kita yra sutrikimai. Psichikos ligos nėra pagydomos, o sutrikimai - įveikiami. Nepainiok. Jei netiki manimi, pasiklausk psichiatrų.

Petras2011-06-24 20:36

Dabar ligomis vadinami tik somatiniai sutrikimai (yra dar ir psichosomatiniai). Bet svarbiausia šioje temoje netgi net tai. Svarbu natūralių (gamtos duotų dalykų) nelaikyti nei ligomis, nei sutrikimas ir neiti prieš gamtą. Mėsos valgymas - mums natūralus dalykas. O homoseksualizmas? Ar jis yra gamtoje? Ar mano šunys tratinasi instinktyviai, ar paveikti, kaip Edas sako, propagandos? Atsakykite į šį klausimą, ir viskas bus aišku.

Edas2011-06-27 21:06

Man asmeniškai tas pats, ar šunys vienas kitą pavaro ar žydruoliai. Man atrodo nesveika tai propaguoti paraduose ar žiniasklaidoje. Patikslinsiu - ne informuoti apie tokį reiškinį (kaip Petras apie augintinius) o reklamuoti ar propaguoti tai kaip normą. Mano nuomone, labiausiai dėl to kenčia besiformuojančios asmenybės - paaugliai. Šiais laikais, kai tėvams vaikų auklėjimui laiko yra mažai, jie auklėjimo spragas užpildo kuo papuola. O žydrumo papuola nemažai. Tuo paaiškinamas faktas: nors žydruoliai natūraliai daugintis negali, jų vis daugėja :)).
Pritariu Ritai: tik šizofrenikai ir žmonės su sutrikusia psichika gėjų paraduose nežygiuoja. Gerai kad tokiems šizofrenikams kaip aš internetas neuždraustas:)))
Sugrįžtant prie temos: Petro šunys tikrai ne vegetarai - baltymų gauna pakankamai ar net per daug :)))))

Edas2011-06-27 21:18

Petrai, neatsakiau į tavo klausimą - anksčiau rašei, kad televizoriaus nežiūri, manau, kad ir tavo šuneliai jo neįsijungia:)), propaganda jų kol kas neveikia. Bet jei pamatytum juos susirikiavusius į paradą demonstruojant savo nuostatas (neįsivaizduoju kaip tai gali padaryti šuo:)))) ką darytum ar manytum? :)))))))

Petras2011-06-28 08:22

Edai, aš irgi maniau, kad šunys televizoriaus neįsijungia. Iš tavo bejėgiškų išvedžiojimų išeitų, kad vis dėlto retkarčiais įsijungia, kad stebėjo gėjų paradus ir kitą, kaip tu sakai, propagandą. Negi vegetaras sutiks, kad mėsos valgymas - ne marketingo, bet gamtos išradimas? O davatka bene sutiks, kad potraukis prie tos pačios lyties yra ne propagandos, bet gamtos dalis? Davatka lengviau patikės, kad mano šunys yra paveikti televizoriaus arba spaudos propagandos…

Apie gėjų paradą ir patį gamtos reiškinį esu rašęs anksčiau, nebenoriu kartotis. Kam užblokuoti smegenys, tie vis tiek negirdės. Na, o kam dar neužblokuoti, galit užmesti akį čia: http://petrasdargis.lt/?q=ra%C5%A1iniai/g%C4%97j%C5%B3-parado-belaukiant

Štai kuo yra panašūs vegetarai ir davatkos - ir vieni, ir kiti yra pasidarę savo nuostatų vergais ir paprasčiausiai negirdės jokių argumentų, kurie prieštarauja jų nuostatoms. Gali būti, kad Edas įsivaizduoja esąs ne davatka, bet juk aš galiu įsivaizduoti esąs ufonautas… :))

Edas2011-06-28 22:19

Petrai, žmogžudystė taip pat gamtos dalis, mano nuomone netoleruotina

Petras2011-06-28 22:45

Edai, nebekvailiok - jau aišku, kad esi davatka, kad su tavimi negali būti argumentų kalbos. To betrūko, kad pradėčiau kvailus ginčus su fanatikais. Ate, rašyk bernardinams.lt ar kitiems bendraminčiams.

Petras2011-07-19 17:29

jau kuris laikas į mano svetainę atkakliai veržiasi vegetarizmo apaštalai, siekdami atvesti mane į savo tikėjimą, bet kol kas jiems nelabai sekasi. Tikriausiai - todėl, kad jų misionieriškus laiškus trinu neskaitydamas. Manau, ir neurotikai turi teisę skleisti savo fobijas, o aš turiu teisę trinti jų kliedalus. Šiandien ištryniau du labai ilgus paistalus, ir pagailo žmonių. Ar vegetarai savo ganytojiškų laiškų negalėtų rašyti trumpiau? Man trinti tas pats - ar ilgą, ar trumpą, bet jie pataupytų jėgas ir nelabai tvirtus savo neuronus.

darke2011-07-21 08:56

Gerą žmogų atpažinsi iš jo darbų.
Taip ir gyveni, žiūri kas ką daro ir atsirenki iš to kas yra tikras, o kas meluoja ar tiesiog nežino.

Jeigu iki čia perskaitei, tai jau stebuklas, bet neabejoju, kad toliau neskaitysi, bet vistiek, ne tau gi rašau, o sau.

Buvo kažkada priėjęs prie manęs toks piktas Jėzaus pasekėjas. Aš tuo metu dalinau skrajutes apie tokį renginį su jogą ir meditaciją susijusį. Tai pradėjo jis man aiškinti, kad tai yra velnio darbas ir visi kurie nepriims Jėzaus keliaus į dangų ir t.t.. Netrumpai aš kalbėjau su juo, nesikalusi jis ką aš jam sakiau, vistiek jis savo pasakojo. Na ir nebuvo tiek blogo tave kuo jis tiki, kiek tas, kaip jam visa kita yra blogas, kas nesutinka su jo pasaulėžiūra. Na tas pokalbis mane ir privertė susimąstyti, kaip iš tikro aš galiu žinoti, kad ne velnią garbinu, jis man pats dar pasakė, kad Jėzus sakė, kad velnias ateis ir kalbės Dievo žodžius, kad juo patikėtum (ar kažką panašaus), tai kaip dabar aš galiu žinoti, kad tai kuo aš užsiimu ir kuo aš pasitiko nėra velnio darbai, kaip šiaip žmonės, kurie tarkim seka Dvasiniu keliu, ar tai būtų krikščionybė ar induizmas ar budizmas ar šiaip koks guru iš Indijos kuris juos veda, nėra velnias ar velnio darbai?

O atsakymas labai paprastas: atpažinsi iš jo darbų. Ir manau tuo vedinas gyvenime nesuklysi.

O jei perskaitei iki čia, tai dabar tau pikta ar juokinga? :]

Petras2011-07-21 09:21

Nei man pikta, nei man juokinga. :)

Aš ir pac žinau, kad bet koks fanatizmas, tiek krikščionybė, tiek budizmas, tiek islamas, yra agresija. Žmogų pažinsi iš jo darbų - tai irgi metodas. Kas čia juokingo ar pikto?

Tiesą sakant, nelabai supratau, ką tai turi bendro su svarstoma tema. Neurozė arba konfliktas su savimi, su gamtos (Dievo) duota prigimtimi gali būti sukelta fanatizmo, bet ne būtinai. Mėsos, kaip ir bakterijų baimė, yra labiau panaši į įkyriąsias būsenas, kurios iškreipia mąstymą, tai greičiau susirgimas, kuris veda į fanatizmą, bet ne atvirkščiai. Kaip ir pliekimas savęs rimbais nėra tiesioginė krikščionybės ar islamo pasekmė - juk ne visi krikščioniai ir ne visi musulmonai užsiima tokia destrukcija. Lygiai taip pat ne visi fanatikai žaloja save, atsisakydami tam tikrų maisto medžiagų. Tai specifinė fobija, kuri gali turėti dar ir išorinį palaikymą. Kaip tik su tokiu ligos palaikymu aš ir kovoju. Džiaugiuosi, kad yra žmonių, kurie pagyja, išsivaduoja iš savidestrukcijos, įveikia kultūros sukeltą konfliktą su prigimtimi. O sergantieji verti užuojautos, su jais aš nekovoju, net į beprasmiškus ginčus nesileidžiu.

Beje, darke, ar tu visada iš anksto žinai, kas ką darys ir tiki savo pačios išankstinėmis nuostatomis? Ar tų nuostatų niekada nekeiti? :)

darke2011-07-29 07:00

Na aš pats tiesa pasakius ir parašiau, kad neperskaitysi, tam, kad padidinti tikimybę, kad perskaitysi. :]

Jei jau grįžtam prie temos, tai man atrodo keisčiausia tai, kad vegetarizmą laikai… (Toliau sekė vegetarizmo propaganda. Vegetarus esu įspėjęs, kad jie nerašytų ilgų kliedesių, nes juos trinu neskaitydamas. - P.D.)

Aldis2012-11-05 22:13

“Medžioti negalima, mes Biblijos Dievas įsakė nežudyti. Tai - melas. Biblijos Dievas nedraudė medžioti ir valgyti mėsą (draudė valgyti tik kai kurią, tarkim, kiaulieną), jis draudė žudyti tik savo bendruomenės narius, o pagonis ir kitus “svetimuosius” žmones jis net liepė žudyti, nesigailint nei moterų, nei kūdikių. Vegetaras šituos faktus paprasčiausiai atmeta arba bėga nuo jų prie kitos temos.”

Ar zinai, kad biblija, buvo parasyta, pagal vieną, is mesaedzio isakymą ir priešgyniaujant mano nurodymui žydams mėsos nevalgyti?
Pats Jėzus, mano senas bičiulis, skelbė vegetarizmą, bet po jo mirties, vienas iš imperatorių, pradėjo žudyti krikščionis, jam supratus, kad to nepadarys, jis pasikrikštino, bet kadangi buvo valdovas, taigi visą tikėjimą pavertė savo naudai ir įvyko perversmas. Aš viską gerai prisimenu, kaip mudu su Jėzumi buvome vegetarai. Tada visi žydai buvo vegetarai, bet paskui juos suklaidino visokie tokie straipsniai.

Vedų raštai, vieninteliai mano pripažinti teisingais, nėra jokio naujo testamento, o ką turi katalikybė? Ogi naujajį raštą, kuris yra dar labiau iškraipytas, ir daugelis mano žinomų tiesų, yra užslėpta!

Sakot alinam savo kūnus? O ar pagalvojot, ką suvalgo tas gyvuliukas, dėl ko tas gyvuliukas auga, dėl ko jis meldžiasi, kam jis tarnauja, kokias svajones svajoja ir kokius eilėraščius širdyje rašo? O dėl to, kad valgo, tuos pačius miltus, žolę, augalus ir panašiai ir visai nepanašiai, bet maždaug. Mes valgome dobilus, šieną, durnaropes - ir gyvuliukas valgo. Tai jis valgydamas, kaupia savo kūne, kaupia tas medžiagas, todėl mes suvalgome tą patį ką jis kažkadais suvalgė (beje, kiauliukas dažnai ir šūdo pakramto, o mes, vegetarai, nešikame, mes tuštinamės žolėmis]). Taigi, išvada, kam nutraukti gyvybę, jeigu galima ją išsaugoti? Argi liūtas neišsaugo savo gyvybės, suėsdamas kiškį?.. Nu ne, atrodo, apie liūtą aš čia be reikalo…

nevegetaras2014-06-20 00:45

Protingas straipsnis ir sveikas argumentuotas mastymas.Man taip pat teko “laime” nemazai bendrauti su ispazinejais vegetarizmo-jie visi turi vidiniu konfliktu su savimi.Ir aisku kalba ypac aukstom frazem apie dievus,kosmosa,absoliuta ,nemirtingumas,reinkarnacija ir tt.Baisu ziuret kartais i juos ir dar baisiau klausyti.Gaila zmoniu,bet ka padaryt..

BEPROBLEMŲ2015-12-22 21:21

MĖsėdžiai neturi problemų? Ką jūs sakote? Vegeratas Hitleris blogiau, nei mėsaėdžiai Leninas, Stalinas, Brežnevas, Putinas, Jūs? Cha, man visai nesvarbu, kad nieko neišmananti Pasaulinė Sveikatos Organizacija mus, vegetarus, pripažino sutrikusios psichikos. Ką medikai išmano apie sveikatą ir mėsos valgymą?

Rašyti komentarą

Tavo komentaras