BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Speigą atremia saulės kolektoriai

Jeigu speigas, vadinasi - saulė. Valio, įsijungia saulės kolektoriai!

Vakar paskambino Giedrius iš Šiaulių ir pasveikino su nauju saulės kolektorių sezonu. Pagaliau pasirodė saulė, ir ventuliatoriai pradėjo suktis, speiguotą dieną varydami į kambarį šiltą orą. Pažiūriu į saviškius - jie irgi sukasi! Nė nepamačiau, kada juos valdiklis įjungė…

Apie pirmą valandą saulė užlenda už eglių, bet apie antrą ima švitinti į vakarinę sieną ir šildo ją iki laidos.

Apie pirmą valandą saulė užlenda už eglių, bet apie antrą ima švitinti į vakarinę sieną ir šildo ją iki laidos.

Šiandien irgi saulė. Dabar, kai rašau šias eilutes, lauke yra - 13, o ventiliatoriai į kambarį varo + 22 laipsnių orą. Vakar po pietų iš vakarinės sienos jie varė į vidų +33 laipsnius. Giedriaus ventiliatoriai varė dar karštesnį orą. Mat jo kolektorius uždaro tipo, jis šildo tą patį kambario orą, sukdamas jį ratu. Vakar, siurbdami į save + 15 laipsnių kambario orą, grąžino atgal ššildytą iki 40 laipsnių (kartais temperatūra pakildavo iki +54). Maniškiai - atviro tipo, jie atlieka ir ventiliacijos funkciją - pašildo ir varo į kambarį šviežią lauko orą. Beje, vieną uždarą turiu pasidaręs ir aš - jis iš tiesų orą įšildo gerokai daugiau.

Išsamiau apie orinių saulės kolektorių tipus galite paskaityti čia.

Kartais manęs klausia: tai saulės kolektoriai namą šildo tik kelias dienas per žiemą, kai spygteli saulė? Ne, iš tiesų jie šildo sienas visą žiemą, net naktį, tik šilumos būna per mažai, kad galėtum įsiurbti į mano vidų. Jau keleri metai stebiu temperatūrą lauke ir saulės kolektoriuose. Netgi labai apniukusią žiemos dieną saulės kolektoriaus viduje oras būna bent 5 laipsniais šiltenis, nei lauke, keliais laipsniais jis šiltesnis net naktimis - naktį ant sienų pritaisyta skarda ir stiklo paketai atlieka šiltinimo funkciją. O dabar, kai speiguotomis dienomis sienos įšyla nuo saluės, jos ir naktį būna 10 - 12 laipsnių šiltenės už lauko ora. Beje, tai pats paprasčiausias ir pigiausias būdas žiemą pasiimti saulės energijos - apšiltinti namą stiklu. Kaip tik nuo to mes su Vincu ir pradėjome. Dabar mes jau mokame perteklinę šilumą ventiliatoriais susiurbti į vidų ir į pasidaryti elektroninius valdiklius, kurie ventiliatorius įjungia tik tada, kai oras saulės kolektoriuje yra bent keliais laipsniais aukštesnė, nei kambaryje. Veikia užtikrintai.

Aišku, vienais saulės kolektoriais namo nešildysi. Gruodžio ir sausio mėnesiais saulės beveik nebūna, paprastai ji pradeda pasirodyti vasario mėnesį. Kovo mėnesį savo namą saule šildau realiai - kiek trūksta šilumos, pridedu malkų virykle, gamindamas maistą ir šildydamas vandenį. Įdomus dalykas - per pačius speigus paprastai būna saulėta, tokia, kaip dabar, o saulė su kaupu kompensuoja itin didelį šaltį. Todėl drąsiai galima sakyti, kad oriniai saulės kolektoriai atremia speigus - speiguotą dieną namo sienos netgi šiltesnės.

Daugelis manęs klausia: o kiek tai kainuoja? Jeigu būtume pirkę savuosius (tokio pat galingumo, bet pramoninius) ir jais aptaisę pietinę bei vakarinę sienas, tas malonumas būtų kainavęs 20 tūkstančių litų. Patys pasidarėme už kelis šimtus.

Beje, didžiausia kliūtis pasiimti dykos saulės energijos yra ne kaina, bet neišmanymas ir fobijos. Dalis žmonių neišmano šitų dalykų - jie užsiėmę kitais reikalais. O kiti paprasčiausiai bijo būti “kitokie”. Absoliuti dauguma žmonių negali išsiskirti iš minios (vadinamieji miniažmogiai) ir bijo stiklu apsišiltinti savo trobų tik todėl, kad taip aptvarkyta troba išsiskirs iš kitų miniažmogių trobesių. Tai ir graudu, ir juokinga. Dykai saulės šilumą jie ims tik po daugelio metų - tada, kada ši technologija taps įprasta ir madinga. Manau, kada nors tai atsitiks - energetikų monopolis valstybės pagalba žmonėms jau neria dvigubą kailį, ir jie anksčiau ar vėliau turės ieškoti pigesnių išeičių.

Daugiau panašių dalykų rasite čia

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (6)

marius2012-02-14 00:05

Idomus straipsnis , bet gaila kad neveikia nuorodos , butu idomu paskaityti apie orinius kolektorius

Petras2012-02-14 10:12

Keista… Nuorodos geros, bet čia jos neveikia. Mėginkite eiti į mano pagrindinį tnklalapį http://petrasdargis.lt, kur vienoje vietoje sudėti visi tokie dalykai. Ta konkreti vieta yra čia: http://petrasdargis.lt/?q=kategorijos/buitis

Anonimas2012-02-26 19:00

Sveiki gerb. Petrai,
aišku, pati kolektoriaus mintis yra puiki. Tik vis galvoju, o kaip vasarą? Kuomet lauke +30?
Padarius kolektorių ant putų polistirolu šiltintos namo sienos jis gali stipriai įkaisti ir ar nesuirs toje vietoje putų polistirolas nuo temperatūros? Kaži ar užteks kolektoriaus viršuje įrengti angas karštam orui išeiti? Gal yra kokių minčių, kaip jį uždengti vasaros sezonui kokia nebrangia, šviesia, saulės spindulius atmušančia danga? O, kad ir izoliavus kolektorių nuo sienos akmens vata, kokie juodi metalo dažai kolektoriaus viduje gali atlaikyti apie 100 - 200 laipsnių temp.?

Petras2012-02-26 19:13

Man atsibodo rašyti šita tema ir kovoti su prietaringų žmonių fobijomis. Mano saulės kolektoriai veikia jau ne pirmi metai ir nėra jokių problemų. Beje, po skarda nereikia dėti jokių polistirolų, tai visai kvaila idėja. Mano siena gali būti puikiausias šilumos akumuliatorius.

Taigi mano saulės kolektoriai veikia seniai, jie seniai išbandyti ir pasiteisinę, bet žmogeliai vis įtikinėja mane, kad šito negali būti, kad vasarą turi atsitikti kažkas baisaus. Jeigu žmonės negali normaliai priimti informacijos ir nugalėti savo baisių įsivaizdavimų, jie turėtų kreiptis ne į mane, bet į psichiatrą. Nežinau, kaip kitaip turėčiau paaiškinti šią situaciją.

pinigenai2012-04-01 16:53

geras, net nebuciau pagalvojes kad lietuvoje realu praktiskai panaudoti kolektorius tokiam reikalui…

Rašyti komentarą

Tavo komentaras