BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šildomas gruntas pavasariui greitinti

Vakar pradėjome šildyti nebaigto šiltnamio žemę. Daroma taip: 12 V ventiliatorius vamzdžiu varo į žemę orą, tas po žeme vamzdžiuose atvėsta ir kitame gale išlenda lauk.

Lauko oras buvo 3 - 4 laipsniai, o iš žemės jis išeidavo gerokai atvėsęs, vos pusės laipsnio. Išjungus ventiliatorių, termometro daviklis po žeme užfiksuodavo - 0,5 laipsnio. Dar tebėra stiprus įšalas, bet mes tikimės tokiu būdu jį daug greičiau išvaryti.

Į žemę pusės metro gylyje mes su Vincu rudenį esame įkasę 10 cm skesmens plastikinius kanalizacijos vamzdžius. Kondensatui susigerti išpjaustėme skylių.

Bet rudenį šiltnamio nebaigėme - jis liko be stogo. Kada uždengsime stogą, šiltnamyje oras įšils labiau, daug šiltesniu šildysim žemę. Įšalas ilgai neišsilaikys, dėl to nėra jokių abedjonių.

Koks darbo tikslas? Pagreitinti pavasarį?

Taip, mes iš tiesų tokiu būdu tikimės pagreitinti pavasarį. Bet ne tik. Įšildžius žemę, galima bus per šalnas jau iš žemės varyti šiltesnį orą ir apsaugoti augalus nuo šalnų. O karštomis vasaros dienomis tokiu būdu vėsinsime šiltnamio orą, šilumą vėl suvarydami į gruntą. Atgal šiltnamiui šilumą sugrąžinsime naktimis ir tokiu būdu išlaikysime pastovesnę oro temperatūrą. Gali būti, taip mums pavyks pratęsti šiūltnamio vasarą ir truputėlį nukelti rudenį.

Grunto šildymas ir jo panaudojimas vietoj šilumos akumuliatoriaus nėra mūsų išradimas. Esame skaitę, kad daržininkai vamzdžius į žemę kasa tik 30 centimetrų. Mes įkasėme pusę metro. Daržininkams reikalingas šiltesnis dirvožemis, nes augalus jie sodina žemėje, o mes darome hidroponikos daržą, ir žemė mums reikalinga tik kaip šilumos akumuliatorius. Pernai mažesniame hidroponikos darže paskutinius agurkus nurinkome spalio 15 dieną.

Bet pernai nebuvo šalnų! Šiemet šalnas, jeigu jų bus, tikimės atlaikyti naujuoju įrenginiu.

Kainavo jis ne tiek daug - apie 150 litų. Ventiliatoriaus valdymui panaudojome paprasčiausią savadarbį valdiklį, kuris naudojamas saulės kolektoriuose. Valdiklis įjungia ventiliatorių tik tada, kai oras lauke šiltesnis, nei žemėje. Jeigu kurią naktį atšals, valdiklis išjungs ventiliatorių ir neleis aušinti žemės. Vasarą valdiklio daviklius sukeisime vietomis, ir jis ventikliatorių įjungs tik tada, kai oras bus šiltesnis žemėje. Viskas labai paprasta ir nebrangu.

Esame skaitę, kad taip panaudojant įšildytą gruntą, galima atlaikyti ir -10 laipsnių šalnas. Kol kas to negalime nei patvirtinti, nei paneigti. Eksperimentas tik prasideda, jo rezultatus pranešim vėliau.

PAPILDYMAS: Lygiai po šešių dienų, kai pradėjome šildyti gruntą lauko oru, Kovo 24 dieną, šiltnamyje įšalo nebeliko - metalinis virbas visur labai nesunkiai smigo į žemę. Dar sykį noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad šiltnamis stovėjo be stogo, lauko oras, kurį varėme į žemę, nebuvo nei kiek pašildytas, galima sakyti, tai net nebuvo šiltnamis. Vadinasi, sandariame, “tikrame” šiltnamyje pavasarį tokiu būdu galima būtų pagreitinti dar labiau.

Daugiau panašių dalykų rasite čia

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

vanduo2012-03-23 22:40

orini saules kolektoriu ant padavimo dar ikalti, tai ir lapkriti agurku bus :)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras