BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ne telepatija, bet…

Tas penktadienis buvo tryliktoji mėnesio diena. Pagal vienus prietarus tai būtų “raganų penktadienis”, pagal kitus - “masonų”. Šiandien tai jokia naujiena - prietarai dabar reklamuojami labai garsiai ir skleidžiami visais įmanomais būdais. Tačiau žmogus pats pastebėjo vieną nereikšmingą smulkmeną, į kurią kitas nebūtų atkreipęs dėmesio - kaip tik tą dieną jo internetinio dienoraščio įrašų skaičius buvo 66, kito - irgi.

“Keistas
sutapimas”, - stebisi žmogus, atradęs tariamą ryšį tarp penktadienio, 13-tos dienos ir skaičiaus 66.

“Neturiu jokių prietarų, bet šį ryt pagalvojau…” - rašo jis po “atradimo”. Ne taip svarbu, ką jis parašys - iš anksto galima numatyti, kad antroji sakinio dalis paneigs pirmąją. Ak taip, “visiškai neprietaringas” žmogus pagalvojo, kad reikia “sulaužyti šitą harmonija” ir padarė dar vieną, šį sykį - labai prieštaringą, įrašą. Apie tai, kad jis neprietaringas, bet įžiūri įsivaizduojamus ryšius tarp skaičių…

Tai jis prietaringas ar ne?

Mano draugas yra “ne už fizines bausmes”, bet “kartais vytelė padeda”… Tai jis už fizines bausmes ar prieš?

Gatvėje televizijos žurnalisto pakalbintas žmogus dėsto savo išmintį: “Aš ne prieš demokratiją, bet visos tos laisvės yra tikra anarchija”. Kaimynė sako kaimynei: “Nenoriu pliotkyti, bet mūsų Adelė skirsis su vyru”.

Sakinių loginė konstrukcija labai paprasta: antroji sudėtinio prijungiamojo sakinio dalis paneigia pirmąją. Taip kalba vidinių prieštaravimų kamuojami žmonės. Jie baudžia vaikus mušimu, bet žino, kad fizinė bausmė - “negerai”, todėl pirmiau pasako pasiteisinimą: “Aš ne už fizines bausmes”. Ir tik po to seka jo tikrasis įsitikinimas: “vytelė padeda”. Kaimynė gėdisi apkalbinėti, bet apkalba. Interneto intelektualas teoriškai žino, kad prietarai yra juokingas dalykas, bet mato nebūtus ryšius.

Išgirdę pirmąją sakinio dalį, nesunkiai galime numatyti antrąją - ji yra priešinga pirmajai.

Pamėginkite:

Nemėgstu reklamos, bet…

Netikiu ekstrasensais ir burtininkais, bet…

Aišku, politikai nesako tiesos, bet…

Nesu šykštuolis, bet…

Neužtariu esesininkų ir inkvizitorių, bet…

Nesu namisėda, bet…

Negražu keiktis, bet…

Bendraudami su žmonėmis, galite patys nesunkiai atrasti šitų konstrukcijų. Jeigu jūsų draugo kalboje jų labai daug, tai rodo, kad jis giliai įklimpęs į vidinius prieštaravimus - nori to, ko gėdisi, tiki tuo, kuo nenorėtų tikėti, sako tai, ką pats sau draudžia sakyti. Jis gali taip supainioti mintį, kad negalėsi suprasti, ką jis iš tiesų galvoja, jaučia, tiki ir teigia.  Todėl žinokite: tikroji tiesa paprastai slypi antrojoje sakinio dalyje, o pirmoji yra paprasčiausias pasiteisinimas.

Redaguodamas prieštaringus tekstus, pirmąją dalį paprastai nubraukiu ir palieku tikrąjį teiginį. Mano respondentai tokio pataisymo dažniausiai nepastebi.

Kartais, labai retai, mėgina nedrąsiai suabejoti: “Gal nereikėtų taip tiesiai?..”

Rodyk draugams

Komentarai (8)

deimantukas2008-06-17 17:17

Geras straipsnis.Šlamštas tos visos juodos katės,bėgančios per kelią,mėnulio pilnatys,pasisveikinimai per slenkstį,penktadieniai su 13 dienom ir t.t.Man tą dieną visai gerai sekėsi,nors gerai,kad niekur nevažiavau :-):-):-)

Petras2008-06-18 08:25

Teisingai. Aš irgi neprietaringas, bet tą dieną nekišau iš namų norsies. Nesu bailys, bet nuo ryto iki vakaro pratupėjau po lova. Netikiu jokiais prietarais, bet nežinai žmogus, kad jie išsipildys. Nekreipiu į juos jokio dėmėsio, bet seniai pastebėjau, kad 13 yra negeras skaičius…

deimantukas2008-06-18 08:55

Man labiausiai patinka sveikintis paduodant ranką per slenkstį-kokių tik juokingų pokštų būna-vieni atitraukia ranką,kaip nuo ugnies,kiti paduoda,bet tuoj pat susgrimba ir tempia mane už rankos,kad vos nenugriūnu.Kas yra ,-klausiu apsimetęs,kad nieko nesuprantu?Susipyksim,negalima taip per slenkstį,-pamatau išbalusį pašnekovo veidą.
Man labai patiko,kai pasakiau,kad kai kurie futbolininkai įbėgdami į aikštę persižėgnoja,išgirdau repliką,kad vartininkas irgi galėtų persižėgnoti,kai pamato spirtą kamuolį skrendantį į jo vartus :-).
Kažin kodėl negalima valgyti su kepure,nes išvadina žydu?
O tie visokie nusispjovimai per kairį ar dešinį petį,išlipimai dešine koja iš lovos-viešpatie,kiek apsaugos priemonių susikūrė žmonės.Dar horoskopai,bažnyčios,kultūros palikimas,tradicijos…….
Turbūt kalėjime žmogus labiau laisvas gali būti.

deimantukas2008-06-18 09:06

O dar geras,kad negražu sveikintis kaire ranka.Aplamai,kad gyventi ant lietuvos ir bendrauti su kai kuriais tautiečiais,reikia tiek visokių nesąmonių žinoti,kitaip liksi nesuprastas ir apkalbėtas.Turbūt automobilį yra lengviau vairuoti.

Petras2008-06-18 09:18

Taip, dabar bažnyčia nebesuvaldo prietarų. Prietarų monopolio ji nebeturi - suvalgę kunigo užburtą plotkelį, nedorėliai užsuka pasikonsultuoti pas astrologą arba čigonę burtininkę… Prietrų grynumas - jau tik kunigų sapnas.

eklipas2008-06-19 14:57

keista kaip galima padaryti išvadas "traukiant už ausų", jau pats pradedu nejučiom naudotis tais laikraštiniais "prijomais" :)) Gerai, prisipažinsiu kaip buvo. Parašiau vieno blog'o įrašą šeštadieno naktį, o iš ryto perskaičiau ir pagalvojau gerai būtų, kad ir kiti perskaityt, bet iki ryto tas įrašas jau "nuvažiavo žemyn" iš šviežiųjų sąrašo. Tada pamaniau sugudrauti ir parašyti tuščią "porožniaką" paraleliame blog'e su populiaria antrašte. Pradžioj galvojau užrašyti Briney Spears ar ką nors panašaus :)) bet pabrowzinęs pamačiau, kad čiartuose penktadienis 13, o po to pastebėjau, kad dar juokingai sutampa įrašų skaičiai, taip ir atsirado šis nieko nvertas įrašas :)) Štai kokia ta tiesa.

Petras2008-06-19 18:08

Tu visiškai teisus, Eklipai. Aš irgi ne prieš logiką, bet manau, kad logika yra laikraštiniai prijomai.

deimantukas2008-06-19 18:12

:-)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras