BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ne mano motina

40 procentų Osvencimo mirties fabriką aptarnavusių esesininkų save laikė katalikais, 30 procentų - protestantais. Kai vakar tuos skaičius išgirdau, žiūrėdamas filmą apie mirties fabrikus, mane nukrėtė šiurpas. Ar gali būti? Kaip gali žmonių - vyrų moterų ir bejėgių vaikų - žudymas derėti su krikščioniška tapatybe? Ko vertas šis žodis?


Panašų jausmą patyriau, kai prieš keletą metų Prahoje užsukau pažiūrėti inkvizicijos muziejaus eksponatų. Atvedė paprasčiausias smalsumas, o išvijo siaubas. Aš negalėjau pereiti visos kančių ekspozicijos ir klausytis gido pasakojimo, kaip vienuolių rankose veikė vienas ar kitas kankinimo įrankis bei mechanizmas. Ne, geriau lauke pajuokauiu, kad tuos bažnyčios žaisliukus norėčiau išbandyti ant savo uošvės…


Visgi inkvizicijos faktą priimti lengviau. Tai buvo seniai, daug ką galima paaiškinti religiniu fanatizmu, sadistinių vaizdinių iškreipta vienuolių fantazija. Ką besakytum apie inkvizitorių siaurakaktiškumą, jie visgi tikėjo, kad mėsinėja arba lėtai kepa gyvą priešą. O kuo tikėjo XX amžiaus krikščionis, kankindamas kūdikius?


Žinau, kad Jonas Paulius II atsiprašė pasaulio dėl inkvizicijos ir dėl to, kad bažnyčia nepasipriešino holokaustui. Būtų kvaila šiandien kaltinti Joną ar Eleną`dėl to, ką vakar padarė Petras arba Ona. Yra šiek tiek vilties, kad šiandien, susiklosčius panašioms aplinkybėms, bažnyčia nebepils savo oponentams į gerklę karšto švino ir neapsimes, kad negirdi dujų kamerose marinamų kūdikių kosulio. Bet tai dar neatsako į klausimą, ar institucija turi sąžinę. Ar ji iš tiesų stovi šiapus, o ne apapus moralės ribos? Ar galima organizacijai taikyti tuos pačius kriterijus, kuriuos taikome žmogui: sąžinė, padorumas, meilė, tikėjimas?


Ar struktūra gali tikėti? Negali? Tai kam ją suasmeninti ir vadinti motina? Ar mano motina tiek teverta, kad lyginčiau ją su tokia žiauria, negailestinga, bejausme, negyva institucija?

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Anonimas2006-02-24 15:23

Man visada nedave ramybes katliku bažnyčios praeitis. Nerandu ir nenoriu rasti pateisinimo iškrypėliškam tikejimui, kuris virš moralės ribų.

Eglė

Rašyti komentarą

Tavo komentaras