BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kodėl JIE negelbėjo?

Skaitau ką tik gautą vieno piliečio laišką. Manau, ir jums bus pravartu paskaityti. Absurdas, kurį nenorėdamas savo laiške išdėsto žmogus, bet kada gali užklupti ir mus. Stovėdami savo centre, mes kartais nepamatome visos situacijos - kokie būname bukapročiai, kad sukuriame tokias idiotiškas situacijas.


Šiandien t.y.09-19 17:02 val. Kuršėnų mieste teko stebėti (su vaikais) tokią situaciją. Viskas vyko Ivinskio aikštės rajone. Matėme kaip pakankamai jaunas vyras (apie 35-37 metus) mušė pagyvenusį (apie 50-56 metų) vyriškį. Mes buvome pakankamai toli (120-150metrų) ir nesuskubome į pagalbą. (…) Įvykį matė gal koks 20 žmonių. Žmogus buvo mušamas kumsčiais, po to spardomas kojomis.Tik mušeika baigė savo darbą ir spėjo pasitraukti keletą žingsnių, kaip prie gulinčio sumuštojo sustojo policijos automobilis(su skiriamaisiais ženklais ir švyturėliais). Išlipo uniformuotas pareigūnas kuriam praeivis parodė į nueinantį asmenį kuris mušė nukentėjusįjį. Deja pareigūnas nesureagavo ir mušeika nuėjo savo keliais. Žinote, tai vis dėlto kraupus vaizdas. Guli sumuštas žmogus. Situaciją stebi keliasdešimt žmonių. Ir nieko. Kyla vienintelis klausimas. Kas Laisvoj Lietuvoj gali mus apginti? Na gal dar antras klausimėlis. Kaip visa tai paaiškinti vaikams? 
 
 

Rodyk draugams

Komentarai (15)

Petras2006-09-20 12:11

Nieko vaikams nereikėtų aiškinti. Pamačius mušamą žmogų, derėtų pulti jam į pagalbą. Vaikai pamatytų tokį elgesį ir užaugę žinotų, kaip elgtis patiems.

O kol stovėsi ir žiūrėsi, kaip chuliganas žioplių minioje muša bejėgį žmogų, avinų gauja vis didės.

Įdomu, kaip jūs komentuotumėt šią situaciją?

Petras

Anonymous2006-09-20 12:19

sunkiai komentuojama tema… Retas žino, kaip elgsis ekstremalioje situacijoje. Labai tikiuosi, kad nežiopsočiau, kaip laiško autorius. Dar keistesnė to žmogaus, laiško autoriaus, pozicija. Viską matė, bet nieko nedarė. Man būtų gėda kam nors prisipažinti. Jis tai padaro atvirai ir net viešai - bando nusiplauti gėdą, kuriai ir taip turi milijoną pateisinimų. Pvz - 100-120 metrų iki įvykio :) o amžių ir kumščius matė labai aiškiai :) Kažkokia pasamonės skalbykla…

Anonymous2006-09-20 12:40

Iš karto puoliau rašyti komentarą visai kita tema, nes ne iš karto susivokiau, kas turi gelbėti mušamą žmogų arba vieną iš mūsų arba dar tiksliau — mane. Ir policija šiuo atveju muštynes pamatė paskutinioji, o iki jai atvykstant keliasdešimt žmonių stovėjo ir stebėjo.

Nors Petras rašo ne apie policiją, o apie žmones, bet kad jau puoliau pasakoti, tai apie viską iš eilės.

Kuršėnų policijai ir aš buvau papuolusi į nagus. Liepos 9 dieną 12 valandų 25 minutės vienas žinomas Kuršėnų banditėlis, supykęs, kad mes atėjome maudytis į tą viešą vietą, kur jis poilsiauja, nukreipė į mus ginklą ir šovė. Mes irgi buvome su vaikais ir, deja, negirti.

Pakviečiau policiją. Pareigūnai atvyko labai nepatenkinti po gerų 55 minučių. Banditėlį išsivežė, nes mat jis pats pasiprašė: "Vyrai, važiuojam greičiau sutvarkysim reikalus, nes aš neturiu laiko".

Parašėme pareikškimus, išdėstėme situaciją. Ir po mėnesio gavome atsakymą iš Kuršėnų policijos nuovados tyrėjų: įvykio kaip ir nebuvo, nes nėra įvykio sudėties. Jeigu toks tyrimas nepatinka, galiu kreiptis į teismą arba Šiaulių rajono policijos komisarą.

Kreipiausi, nes į mane pirmą kartą gyvenime buvo šauta. Kadangi esu žurnalistė ir komisaras tai žino, stengėsi atrodyti susirūpinęs. Vėliau į pokalbį prie kavos pasikvietė jo pavaduotojas.

Rezultatas: banditėlis dabar išvykęs į Airiją. Gal nieko nebedarykime, o jeigu kas dar negero atsitiktų, galiu skambinti pavaduotojui bet kuriuo metu į mobilųjį telefoną ir jis puls manęs gelbėti.

Kai pasakiau, kad man nereikia jo mobilaus telefono, jeigu kas — paskambinsiu policijai 112. Pavaduotojas paaiškino, kad jam skambinti — geriau.

Manau, kad Kuršėnų policija apgynė banditėlį — pasiūlė pavažiuoti jam kol nurims aistros į Airiją.

O aš turiu būti laiminga, kad į mane nepataikė.

Su tokia nuostata, kad policija Kuršėnuose padeda nusikaltėliams ir puoliau komentuoti kuršėniškio laiško Petrui. Tačiau tai juk visai kita istorija. Padėti galime vienas kitam — pirmiausia ir svarbiausia, tačiau nepadedame ir žiūrime į mušamą žmogų, kol jo vietoje dar patys neatsidūrėme. Deja, šįkart po nusikaltėlio kumščiu neatsidūriau, bet galiu atsidurti ir tu gali atsidurti. Ir tada piktinsimės, kad mums niekas nepadeda, nors mes patys prieš tai buvome tik stebinčiųjų minioje ir piktinomės, kodėl policija taip ilgai važiuoja.

Esu kilusi iš Kuršėnų ir puikiai žinau "Ivinskio aikštės rajoną" — tai ir yra aikštė, apsupta medžiais. Jeigu nesi aikštėje, tai jos ir nematai. O žmogus, papasakojęs šią šiurpią istoriją lyg ir bando save apginti — buvau apie 150 metrų nuo spardomos moters. Man aišku, jog žmogus buvo labai arti smurto protrūkio, nes matė ir auką ir jos budelį. Kodėl stovėjo nuošalėje? Kodėl nepuolė gelbėti aukos? Juk tai būtų buvęs nesunku padaryti, nes

Kuršėnuose, kiek žinau, ypatingų nenugalimų karatistų nėra. Mušasi elementarūs valkatėlės ir pijokėliai. Negi save gerbiantis vyras pabūgo tokio?

Negi ir aš tik stovėčiau ir žiūrėčiau? Galbūt ir taip.

Pagavau save galvojant: Ivinskio aikštė Kuršėnuose — valkatėlių ir pijokėlių centras. Matyt koks prasmirdęs girtuoklėlis mušė kokią apsimyžusią girtuoklėlę.

Tačiau iš tikrųjų žmogus spardė žmogų, o žmonės žiūrėjo ir nepadėjo.

Rita

skaitytoja2006-09-20 13:32

Tokioje situacijoje dažniausiai žmonės sutrinka. Nueina, tarytum \"nematė\", tarytum \"nepastebėjo\", tarytum to net nebuvo… Sutrikčiau ir aš. Aš, įpykusio vyro mušamo žmogaus, neapginčiau. Būtų gėda už spoksotojų neveiksnumą, mušeikos žiaurumą ir sumuštojo bejėgiškumą. Visuomenė žiauri, bet, kaip vienas labai protingas žmogus pasakė, norint pakeisti visuomenę, pirmiausia reikia imti keistis patiems.

firestarter2006-09-20 17:35

O aš tuo tarpu pamėginsiu apginti spoksančiųjų minią. Tarkime, ten buvo pijokėliai. Kokio velnio turėčiau ten lįst ir purvintis savo rankas? Juk tai ne mano reikalas. O galbūt tas spardomasis nusipelnė to. Galbūt jis pats prieš tai ką nors primušė. Aš išvis, būčiau ėjęs ir nuėjęs. Kai buvau vaikas, tėtis nuolat kartodavo - nekišk nosies ten, kur nereikia. Ir nekišu. Nes nereikia. Bandau apsimesti protingu. Padeda. O policija? Su jos atlyginimu, aš ten būčiau nuvažiavęs išvis po savaitės. Ir tai, ne itin skubėdamas. Kuršėnai, šiaip ar taip - provincija. Pats irgi iš provincijos. Ir daug teisėsaugininkų pažįstu. Toks smulkus protestas vyrauja jų tarpe - vėlavimas. O ir pačiuose Šiauliuose - į muštynes atvyksta tik po kurio laiko. Kažkuris komentaras baigėsi labai teisinga pastaba - norėdami keisti kitus, pirmiausia pasikeiskime patys. Suteikim sąlygas pareigūnams dirbti, o ne juos durniaus vietoj laikykim. Tada ir jie pradės dirbti. O čia nesikišimas - ne visos tautos bėda. Ir Airijoje, ir Anglijoje, ir Lenkijoje - bet kur Europoje tokie dalykai vyksta. Ir mažai teko regėti, kad praeiviai kištųsi. Ne jų reikalas. Tik tiek.

piratas2006-09-21 11:08

Aš manau blogai jau tai ,kad 20 žmonių ziūri kaip jaunas zmogus lupa seną zmogų ir net nemano sudrausminti tokį 'antzmogi' kitaip nepavadinsi ,kuris dedasi esąs heraklis su temidės igaliojimais.O aisku viskas yra del tos pačios baimės po tokio 'sudraudimo' atsidurti to seno zmogaus vietoje ir kreivo supratimo- 'tai manęs neliečia'.O

policija pas mus veikia šitaip-jei tu pvz. pats pagausi niekadėją ir atvesdinsi i skyrių už ausies bei rasi 50 žmonių kas matė nusikaltimą ir svarbiausia galinčių išsisakyti raštu apie tai, tada ir tik tada gal ir nubaus.Aišku viskas priklauso kas tas 'niekšelis' yra šiam gyvenime:jei jis koks zinomas gangsteris tai ne tik tie 50 žmoniu 'nieko nematys' bet ir policininkas 'kaip tyčia' žiures i kurią kita pusę neimatydamas nieko blogo aplink. O va jei siaip koks jaunikaitis kuriam svaigalai suspaudė ne ta vietą organizme tada gal…'Ce la vie' kaip sakoma.Faktas kad turi pasikeisti dar ne viena karta kol atsiras pagarba vyresniems,kol atsiras supratimas atrodo savaime suprantamuose dalykuose bei atsiras siokia tokia atsakomybe uz zodzius,poelgius ir t.t Yra vienas geras taiklus posakis: girtas-išsiblaivys,kvailas niekada

cleo2006-09-21 12:12

Jeigu tas mušeika ar spardomasis manęs paklaustų- "Kaip man pradėti keisti SAVE", aš mielai padėčiau. O kol kas, aš žinau tiktai - KAIP keisti SAVE. Tai ir darau. Visais įmanomais būdais. Tik tiek.

Hammerklavier2006-09-29 16:50

"Mes buvome pakankamai toli ir NESUSKUBOME į pagalbą"…

Petras2006-09-30 07:24

Labai taiklus Hammerklavier pastebėjimas: mes buvome "pakankamai toli", kad nereikėtų suskubti į pagalbą, "pakankamai toli", kad galėtume pasiteisinti. Bet vis dėlto atstumas buvo nepakankamas, kad žmogus įstengtų apgauti pats save.

Reikia manyti, stovint ir žiūrint į mušamą žmogų, žioplio viduje susigrūmė keletas labai stiprių jėgų. Pirmiausia, aišku, natūrali užuojauta mušamajam - juk po įvykio jis rašo laikraščiui, kaip žiauriai vargšelis buvo mušamas. Šis jausmas neišvengiamai turėjo pažadinti nuo vaikystės įkaltą moralinę nuostatą: tai negerai, skriaudžiamam žmogui privalau padėti. Juk laiške žioplys smerkia mušeiką, jis norėtų tai padaryti netgi viešai. Ir tuo pat metu žmogų užvaldo laukinė neįveikiama baimė, ji susitingdo valią, ir bejėgis žmogus lieka stovėti bei žiūrėti, kaip galvėje visų akyse mušamas brolis.

Prieštaringos emocijos buvo tokios stiprios, kad ir po įvykio žmogus negalėjo atsipalaiduoti. Žinoma, prisidėjo dar ir kaltės jausmas, nes protaujanti būtybė negali nesuvokti, kaip idotiška yra stovėti būriu ir vėpsoti, kaip vienas girtuoklis nestabdomas daro nusikaltimą.

Tačiau kaip ilgai žmogus galėtų gyventi, kaltindamas ir niekindamas save? Ar ne geriau būtų tuos jausmus nukreipti į ką nors kitą, tarkime, į policininkus, kurie net nematė įvykio?

Vienam kaltės ir savigraužos jausmus pasukti nuo savęs link policijos nėra lengva, todėl vargšelis ieško sąjungininkų - jis sėda rašyti laiško redakcijai. Jeigu ir laikraštis pasmerks policininkus, jeigu visa kaltė bus nukreipta į policiją, tai žioplių minia, o kartu ir laiško autorius, bus kaip ir išteisinti… Alvydas teisus, saklydamas, kad tai - pasąmonės skalbykla.

Taip iš tiesų veikia "klasikinis" projekcijos mechanizmas, gimdantis kažką kitą smerkiančias ir auklėjančias davatkas. Pabūkit arčiau šitų žmonių, atidžiau jų įsiklausykit, ir pamatysit, nuo kokių baisių kaltės ir savigraužos jausmų vargšeliai vadojasi, tarsi kino projektoriumi savo ydas ir kaltes projektuodami į kitus.

Patikėkit, iš tokio stebėjimo turėsite ne tik pažintinės naudos. Pamačius kenčiantį žmgų, paprastai nebesinori jo smerkti. Be to, pasijusite ne tokie vieniši su savo baimėmis, kaltėmis ir savigrauža - kiti irgi kenčia nuo panašių bėdų!

Petras

Deepblue2006-09-30 15:26

as karta gyniau, gyniau drauga pamates kad susigincino su gauja isgerusiu vyruku, nespejau ysigilinti kas kaip ir del ko, pamates musantis taip paleidau kumscius i darba, nors ju buwo daugiau bet atsigyneme, viskas baigesi tuo kad po visko turejo me po 2 peilio durius nugaroj. Dabar galiu sakyti kad turiu savo antra gimtadieni. Nesigailiu kad ji gyniau, bet jei butu nepazystamas manau tikrai nekistau nosies kur nereikia….

Petras2006-09-30 18:42

Šaunuolis Deepblue. Vienam arba dviese pasipriešinti gaujai tikrai rizikinga. Tačiau mūsų nagrinejama situacija yra atvirkščia - gauja žioplių žiūrėjo, kaip vienas girtuoklis daužo kažkokį vargšą.

Petras

rokas2007-09-28 14:17

Sveiki, Kuršėnuose yra tekę matyti ir dar baisesnių vaizdų. Vieną dieną stovint autobusų stotį mačiau kaip kokių 13-15 metų paauglys sumušo girtą valkatą. Vaizdas buvo kraupus, paauglys atrodė lyg būtų sužvėrėjęs. Parvertęs valkatą be perstojo daužė jo galvą kumščiu. Įvykį matė labai daug žmonių, tarp kurių taksi bei autobusų vairuotojai, žmonės, laukiantys autobusų. Atrodė taip, jog visi mėgaujasi reginiu, ir niekas nepratarė nei žodžio. Visi buvo tokie abejingi. Tačiau iš kažkur išlindo pagyvenusi moteris apie 60-70 metų ir pradėjo šaukti: ,,Ką tu darai ?! Ar žmogų nori užmušti ? O ko Jūs visi tylit ? Policiją seniai reikėjo iškvieti".

Petras2007-09-28 20:33

O tu, Rokai, kur buvai, kada tas vaikigalis mušė valkatą? Kartu su visais miniažmogiais stovėjai ir piktinaisi, kad niekas negelbsti vargšo žmogaus? Negi nesupranti, kad problema iš tiesų yra tavyje, o ne kituose? Štai sena bobutė išdrįso rėkti, o tu?..

Anonymous2007-12-23 10:56

nu jo kursenu policija yra tikraj labaj atsigave.kreipiuosi i Rita,as turiu ka papasakoti gal koki straipsni sukurtum kad juos truputi pakrutinti,nes jei niekas nieko nedarys tai greit turesim viena serifa(palubinska).

Petras2007-12-23 14:01

Žiūrėk, Rita, kažkoks anonimas gali kažką principingai papasakoti. Pasigauk vėją laukuose, ir jis viską išdėstys. Nes juk turi KAŽKAS kažką daryti - kitaip liks vienas palubinskas… Nuostabu, kaip žmonės įsigudrina nematyti savo menkystės. Anonimas, neturintis vardo ir pavardės, kažkokia virtuali abstrakcija nori pažadinti kitą, sukelti kažkam kitam pareigos jausmą.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras