BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Hidroponika užderėjo

Taip gera būtų turėti čia pat po ranka agurkų ir ridikėlių, nubėgti ir pasiskinti šviežių salotų! Reikia turėti šiltnamį, bet mano organizmas nepritaikytas žemės ūkio darbams - tik valgymui. O ar negalima būtų užsiauginti daržovių be ravėjimo, be laistymo, be žemės purenimo, net be pačios žemės? Pasirodo - taip! Daržoves galima auginti automatiškai, beveik be priežiūros. Ne būtinai - lauke, šiltnamyje. Jeigu jūsų butas pakankamai šviesus ir šiltas, visą žiemą tarsi gėles galit auginti visokiausias daržoves. Tas stebuklingas daržas vadinasi hidroponika.

Hidroponikos idėja labai paprasta. Pasirodo, daržovės, gėlės, medžiai ir kiti augalai gali augti ne būtinai žemėje. Augalai neminta žeme, žemė jiems - tik terpė. O minta jie oru ir vandeniu, iš oro imdami anglies dvideginį, o iš vandens - trąšas ir deguonį. Fotosintezei reikalinga šviesa, daug šviesos. Viskas. Žemę galime pakeisti bet kokia kita biria ar puria medžiaga - žvyru, smėliu, degto molio skalda, netgi išvalyta akmens vata. Svarbu, kad šaknys gautų vandens, o vandenyje būtų deguonies ir reikalingų trąšų - azoto, natrio, kalio, fosforo, kalcio ir t.t. Kaip tai padaryti praktiškai?

Paprasčiausias būdas - paimti plastikinį vazonėlį skylėtu dugnus, pripilti keramzito ar žvyro, pasėti ten kokią daržovę ir įmerkti į vandenį. Panašiai į stiklines pavasariop susodiname sudygusius svogūnus ir padedame ant palangės. Jeigu svogūną dar patręštumėm, o į vandenį nuolatos burbuliuotume orą, tai ir būtų hidroponika. Parduotuvėse yra visokiausių burbuliatorių akvariumams - jie tinka ir hidroponikai. Elektros jie paprastai ima nedaug, apie 5 vatus, todėl geriau pirkti galingesni, nes deguonies augalams per daug nebus. Ko daugiau, kuo geriau. Juk deguonis dar saugo šaknis nuo puvimo, visą vandenį - nuo pavojingų bakterijų ir grybelio.

Vienam ar keliems vazonėliams pirkti burbuliatorių būtų nerimtas žaidimas. Norėdami pamėginti, bet dar nelabai įsitikinę būsima sėkme, mes su Vincu ryžomės daryti nebrangų ir nedidelį, bet keliems žmonėms pakankamai našų hidroponikos šiltnamį. Dabar kiti gali pasimokyti iš mūsų patirties ir klaidų.

Pirmasis klausimas: į kokį indą sumerkti vazonėlius su daržovėmis? Internete aptikome, kad vietoj specialių indų galima panaudoti 10 centimetrų skersmens kanalizacijos vamzdžius. Elektriniu siaurapjūkliu vamzdyje labai nesunku išpjauti skyles vazonėliams. Bet pirmiau reikėtų pasidaryti šabloną - tada visos skylės išeis vienodos. Mes nusipirkome keturis tokius vamzdžius po tris metrus, juose iš viso tilpo 96 vazonėliai su daržovėmis.Į vieną vazonėlį sėjome po kelias.

Stop! Prieš pjaudami skyles, vamzdžius nudažykite balta spalva, kad ji atspindėtų šviesą. Mes to iškart nepadarėme ir turėjome vieną problema. Vasarą, kai gerai užspigino saulė, tamsūs vamzdžiai ir vanduo juose labai įkaito, augalai ėmė geibti. Teko vamzdžius dažyti tada, kai viskas jau buvo gatava, o daržovės sudygusios. Verčiau nedarykite mūsų klaidos - vamzdžius dažykit iš anksto.

Skylėtus vamzdžius šiltnamyje sudėjome dviem aukštais po du šalia vienas kito. Kad nereikėtų atskirai pildyti ir prižiūrėti kiekvieno vamzdžio, alkūnėmis ir movomis visus sujungėme į vieną vandens sistemą. Vandenį pili į vieną viršutinį vamzdį, o jis netrukus nubėga į gretimą, iš jo - į apatinį ir taip toliau, kol iš apatinių vamzdžių neišteka žemyn į apačioje padėtą 50 litrų plastikinę statinę. O kaip iš statinės vanduo vėl pateks į viršutinį vamzdį? Negi pilstysi samčiu? Ne. Parduotuvėse yra vandens pompų akvariumams. Įmerki tokią pompą į statinę, ir ji varo vandenį aukštyn, tas vamzdžiais vėl keliauja aplink, kol subėga atgal į statinę. Ir taip - amžinas ratas. Tokios pompos nėra labai brangios (mes pirkome už 80 Lt), elektros ima nedaug, 12 vatų, o vandenį varo gerai. Hidroponikai - pats tas.

Varinėti vandenį iš statinės yra labai patogu štai dėl ko: visuose vamzdžiuose išlaikomas vienodas vandens lygis. Kai dalis vandens išgaruoja ar jį sugeria augalai, vandens lygis vamzdžiuose išlieka toks pat, nes apytaka nuolatos papildoma iš statinės atsargų. Svarbu bent sykį per savaitę papildyti statinę vandeniu. Pamirškime kasdienius šiltnamio laistymus!

Naudojant tokį vandens ratą, labai lengva visoje sistemoje išlaikyti vienodą trąšų, deguonies koncentraciją ir rūgštingumą. Nuleidai į statinę burbuliatoriaus vamzdelį, ir jis tirpina deguonį visiems augalams. Įpylei trąšų bei acto rūgšties į statinę, ir viskas išsivaikščios po visą sistemą. Nebus taip, kad vienas agurkas trąšų gaus daugiau, o kitas - mažiau.

Statinėje labai patogu matuoti vandens rūgštingumą ir trąšų koncentraciją. Tam reikėtų nusipirkti du prietaisus - rūgštingumo ir vandens elektrinio laidumo matuoklius. Matuodamas vandens elektrinį laidumą, pastarasis prietaisas parodo ištirpusių dalelių (druskų) kiekį jame. Taip mes labai tiksliai sužinome, kiek trąšų yra vandenyje, koks jo rūgštingumas. Būtų geriausia, jei vandens rūgštingumas būtų tarp 7 ir 6, o elektrinio laidumo prietaisas rodytų apie 1500. Internete apie tuos dalykus yra labai daug lengvai prieinamos literatūros. Čia užteks pasakyti, kad vandenį rūgštimis ir trąšomis reikia papildyti bent sykį per dvi savaites. Tai - visa priežiūra! Jokio ravėjimo, jokio kaupimo.

Kaip auga daržovės tokiomis keistomis sąlygomis? Labai gerai, daug greičiau, negu paprastame šiltnamyje. Mes per vėlai susiruošėme jį daryti, o kol savaitgaliais susikalėme, atėjo birželis. Tada pasėjome agurkus, ridikėlius ir salotas. Agurkų iš viso pakelio sudygo tik trys. Prasta sėkla. Girdėjau, tokios šiemet Šilalėje prisipirko daug kas. Po savaitės sėjame vėl, laukiame dar savaitę.. Žodžiu, beviltiškai suvėlavome, agurkai pradėjo derlių nešti rugpjūčio mėnesį. Žydi jie, mezga vaisius ir dabar. O ridikėlių per tą laiką spėjo užaugti keli derliai. Net neskaičiavome - kiek. Vienus nurauname, sodiname kitus. Salotos iki šiol auga nesustodamos. Nupjauname, o po savaitės atolas kaip buvęs. Daržovių mašina, ne kitaip!

Dar reikėtų pasakyti keletą žodžių apie trąšų fobiją. Keletas pažįstamų, pamatę, kaip mes su sūnumi auginame daržoves, ėmė baimintis, kad tokiu būdu mintame… trąšomis. Matyt, jie dar vis tiki, kad augalai maitinasi žeme, o ne trąšomis. Iš tiesų augalų maistas yra ne žemė, bet vandenyje ištirpusios tam tikrų cheminių elementų (azoto, kalio, natrio, fosforo ir t.t.) junginiai. Kai augalai juos išnaudoja, mes sakome, kad dirvožemis yra nualintas - tų medžiagų turime įdėti papildomai. O į hidroponikos vandenį jų reikia pilti todėl, kad gryname vandenyje jo apskritai nebūna. Tačiau ir vienu, ir kitu atveju augalai minta tomis pačiomis medžiagomis.

Pasirodo, trąšų hidroponikai reikia mažai, daug mažiau, negu auginant daržoves žemėje. Mat kai augalus pasodini lysvėje ir trąšas pili į žemę, dalį jų nuplauna paviršiniai vandenys, dalis susigeria gruntą, teršdama jį, dalį suryja piktžolės, ir tik dalis atitenka daržovėms. O hidroponikos darže visos trąšos atitenka tavo daržovėms ir tik daržovėms. Užtat tiek nedaug tereikia, tokios mažos išlaidos. Beje, hidroponikai galima naudoti vietoje mineralinių trąšų medžio pelenus ir išpūdytą dumblą.

Pelenai turi visas augalams reikalingas medžiagas, išskyrus azotą. Azoto jiems duodi išpūdytu dumblu. Bet tai jau būtų kita tema. Naujokams paprasčiau nusipirkti gatavų mišinių - jų yra visose sodininkų parduotuvėse.

Hidroponika yra labai patogus būdas auginti daržoves visą žiemą savo bute. Svarbu, kad jis būtų pakankamai šviesus ir šiltas. Pernai pavasariop mes jau pamėginome kambaryje tokiu būdu auginti svogūnus. Plastikinius vazonėlius su pasodintais svogūniukais sumerkėme į du gėlių lovelius, kurių būna pirkti bet kurioje daržininkų parduotuvėje. Akvariumo burbuliatorius vandenį sodrino deguonimi. Svogūnai augo labai greitai, nors kambaryje langas nedidelis, ir jiems trūko šviesos.

Žiemą, kai dienos trumpos, kambario daržui parverstų papildomas apšvietimas. Tam reikalui labai tinka diodinės 12 V lemputės. Jos ima labai mažai elektros ir būna kelių spalvų, todėl galima nusipirkti mėlynų ir raudonų. Kitokios šviesos augalams nė nereikia. Jeigu norite spartinti vegetaciją, duokite kuo daugiau mėlynos, o jeigu ateina laikas vaisiams prinokti - raudonos šviesos. Šiemet visą žiemą kambaryje ruošiamės auginti dar ir salotas. Juk taip paprasta!

O kitais metais? Kitai vasarai laikas statyti didesnį šiltnamį - juk eksperimentas pasiteisino. Į žemę kasime vamzdžius, kuriais dieną varysime įšilusį šiltnamio orą ir tokiu būdu anksčiau įšildysime gruntą. O kai užeis gegužės šalnos, tas pats gruntas jau šildys šiltnamio orą. Bet apie tai - vėliau, jeigu pasitvirtins.

Kitas gyvenimas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (14)

Anonimas2011-09-18 10:07

geras :D

victor2011-10-01 16:33

Vietoj trasu naudoju tik dilgeliu tirpala. Nupjauni dilgeliu gera kuosta ,imeti i statinaite ir po keletos dienu lapai istirpsta -lieka stiebai .Stiebus lauk , o ta tirpala ant augalu . Skaniau ir greiciau nebuna.

Petras2011-10-02 19:43

Oho, labai įdomus dalykas, Būtinai išbandysiu.

algis2011-11-01 21:13

dvokas dilgiu baisus

Petras2011-11-02 21:27

Taip, Algi, esu girdėjęs apie dilgėlių raugo smarvę. Bet rizikuosim. Bačką su pamerktomis dilgėlėmis laikysim lauke, šiltnamis - ne troba, tegu sau smirdi. Kad tik būtų gera trąša!

Anonimas2011-11-18 11:46

Petrai, ar negalvojote būdų, kaip būtų galima atsisakyti burbuliatoriaus? sutaupytumėt dar energijos. Tereikia padaryt, kad vanduo grįždamas judintu kuo daugiau bačkoje esančio vandens paviršiaus ir taip vanduo žymiai geriau prisisotintu deguonimi, nei nuo burbuliatoriaus. Nes iš burbuliatoriaus kylantys burbulai beveik visi iškyla i vandens paviršių ir tik 3-5% istirpsta vandenyje. O geriausias būdas būtų, jei vanduo grįžtų lašeliniu būdu. Sėkmės išbandant

Petras2011-11-18 15:12

Burbuliatorius ima tik 5 W energijos, per mėnesį elektros išeikvoja pusantro lito, ir dėl to nesuku galvos. Taupau tik ten, kur galima sutaupyti.
Žinoma, būtų geriau, jeigu vanduo geriau pritrauktų deguonies. Dabar orą ne šiaip burbuliuoju, bet per vertikaliai pastatytą ploną vamzdelį. Kildami aukštyn, burbuliukai kelia aukštyn ir maišo vandenį, tarsi tai būtų koks siurblys, patys burbulai skyla į mažesnius burbuliukus (padidėja jų paviršiaus plotas). Manau, deguonies turėtų ištirpti daugiau.
Dar norėčiau bačkos dugne paskandinti kokį didelį piltuvą, kuris nuolatos būtų pilnas oro, ir orą pumpuoti per jį. Vadinasi, galis burbulų nuolatos būtų po vadeniu ir galėtų tirpti. Bet iki galo nesumąsčiau konstrukcijos.
O su lašintuvu nieko neišeis - srovė per didelė. Vanduo čiurlena iš vamzdžio į vamzdį, bet to negana.

Vytas2011-11-18 15:46

pakabink kad ir paprasčiausią skylėtą plastmasinę dėžę taip, kad būtų virš vandens ir nukreipk grįštančio vandens srovę į dėžę. ir bus lašelinis gryžimas. bus galima atsisakyt burbuliatoriaus ir nereikės mastyt apie deguonies tirpinimą vandenyje

Petras2011-11-19 12:00

O tu manai, kad nemėginau?
O tu pac mėginai?
Pamėgink!
Idėja atrodo patraukli, bet niekas nepasako, kaip ir iš ko padaryti tą dėžės dugą. Būtų dar geriau, jeigu padarytų…
Jeigu ne molekulinė trauka, pasidaryčiau ir aš. Pro tinklelį ar skudurą prasisunkęs vanduo vis tiek susibėga į vieną storenę srovę ir išeina čiurlenimas. Kaip duše, prisukus čiaupą. Prisukite dušo čiaupą ir pamėginkite. Tik tada, kai slėgis didelis, atsiranda daug plonyčių čiurkšlelių. Aš tokio slėgio neturiu.

Vytas2011-11-22 15:34

Smulkus tinklelis ar skuduras netinka dėl savo skylučių mažumo ir tankumo. Jos per arti viena kitos. Paimk plastmasinį uždengiamą kibirą ir prigręžiok dugne tiek 2-3mm skersmens skylučių, kad jų suma atitiktų pusę (arba mažiau) grįžtamo vamzdžio diametro. Skylutes reikėtų gręžt kuo toliau vieną nuo kitos, kad išbėgęs pro skylutes vėl nesusijungtų į vieną čiurkšlę. Jei vanduo nespės išbėgt, vandens lygis kils tol, kol susidarys reikiamas slėgis nuo vandens svorio, esančio kibire. Jei vanduo grasins išbėgt per viršų, vadinasi per mažai skylučių. Sėkmės

Gedas2012-05-14 14:19

Sveiki.
Labai paprastai pateikta sudėtinga ir vertinga informacija. Ačiū.
Tik va, kad kanalizacijos vamzdžius naudojate maistui (netiesiogiai) - čia įdomus variantas.
Kaip dėl ftalatų (Phthalates are a family of chemicals used in plastics and many other products)? Ftalatai – tai viena plačiausiai naudojamų junginių grupė, pavojingų aplinkai ir žmogui.
Kaip žarnelės(guma, nemaistinė), burbuliatoriai(gumelės ir tt), statinės(maistinė?) ? juk juose yra vanduo. Dažnai ir šiltas. Tada dar yra toks faktas - plastikai į juose laikomus skysčius išskiria cheminį junginį bisfenolį A (BPA), pavojingą sveikatai. Plastiko taroje yra Bisphenol A, kuris “tirpsta” vandenyje… Produktuose su numeriu 3 arba 7 randama BPA. Jie nurodo koks plastikas naudojamas.

taigi, Petrai, viskas puikiai atlikta - bet mėginkite pereiti prie stiklinių indų… o gal aš neteisus…

Petras2012-05-16 20:38

Maistui jokių vamzdžių aš nenaudoju. Plastmasės, aukščio, mėsos, uždaros erdvės ir kitų fobijų neturiu. Vanduo statinėje laikomas žemėje, kad nesušiltų, vamzdžiai apsukti folija, taigi vanduo šiltas nebūna - tai tik baimių padiktuota tavo išankstinė nuostata. Jeigu vamzdžius (įskaitant vandentiekio), plastikinius kibirus ir kitus plastiko daiktus keisiu į ką nors, tai ne į stiklinius, bet į auksinius.

Susidomejes2012-11-24 19:18

gal isduosit kur trasas perkat ir kiek jos kainuoja?

Petras2012-11-24 19:59

Trąšos daug nekainuoja, nes jų reikia labai mažai. Azoto, kalio, fosforo mišinių su mineralais galima rasti daržininkų krautuvėse. Markių yra vosokių, galima pirkti ir tokių: http://www.emolus.lt/lt/musu_prekes/trasos/nutrifolas_zalias_npk_8-11-35_1kg

Rašyti komentarą

Tavo komentaras