BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar tau pavyks mesti? Cigaretes, alkoholį, viršsvorį?..

Gerti jis metė seniau už mane, daug seniau. Bet man jo kalba pasirodė truputį keista, tarsi jis būtų dar visai neseniai sugalvojęs padėti taurelę ir vis tebekovotų su įpročiu. Toks jausmas, kad žmogus kybo ant plauko… Bet ne, nuvijau tas mintis šalin, ką aš sau leidžiu, juk mano blaivybės stažas gerokai mažesnis už jo!

Po to sutikau kelis jo pažįstamus ir sužinojau tai, kas manęs visai nenustebino: pasirodo, neseniai jis vėl buvo atkritęs. Tas žmogus kaip ir negeria jau apie 20 metų, bet retsykiais atkrenta. Atkrenta sunkiai.

Tada supratau netyčia aptikęs vieną esminį dalyką, kurį žinodamas, gali labai tiksliai pasakyti, ar žmogus jau laisvas, ar ne, kiek jam šansų išsivaduoti ir koks jo laukia pavojus. Kas norite, galite išmėginti.

Jeigu turit arba turėjote kokių problemų su alkoholiu, nikotinu, narkotikais, viršsvoriu ir panašiais dalykėliais, arba problemų dar neturėjote, bet šauna mintis atsikratyti, siūlau atlikti nedidelį testą. Aš jums pasakysiu, ar pasiseks. Pradedam?

Paimkite popieriaus lapą ir gerai pagalvokite apie tą dalyką, kurį norite mesti. Tai gali būti ir alkoholis, ir nikotinas, ir narkotikai, ir viršsvoris - kas jums svarbu. Perbraukite popieriaus lapą vertikaliai ir surašykite to dalyko pliusus ir minusus. Pliusus rašykite kairėje, minusus - dešinėje.

Dabar suskaičiuokite.

Yra keli atsakymo variantai.

1. Yra vieni pliusai, nėra jokių minusų.
2. Pliusų daug daugiau už minusus.
3. Pliusų yra tiek pat (beveik), kaip ir minusų.
4. Pliusų daug mažiau už minusus.
5. Pliusų nėra - tik minusai.

Kuris variantas jums tinka? Užveskit ant jo pelę, įjunkite nuorodą ir pažiūrėkit atsakymą. Jeigu netikit juo, galite kur nors užsirašyti - jis tikrai pasitvirtins!
Labai panašų testą galime atlikti truputį kitokiu būdu ir sužinoti, kokie jūsų laukia pavojai, jeigu nuspręsit vaduotis.

Tarkim, jūs pasiekiate tikslą ir atsikratote alkoholio, bet šaiposi žmonės, prarandate galimybę linksmai pabendrauti su gerais draugais, atsipalaiduoti… Arba metate rūkyti ir nebeturite to malonumo, kurį dabar patiriat, išsitraukdamas cigaretę, prarandate galimybę labai lengvai ir greitai atsipalaiduoti… Numetat viršsvorį, o jūsų oda susiraukšlėja… Atsikratote religinės sektos ir nebeturite tokių galimybių pabendrauti su dvasingais žmonėmis…

Viską gerai apsvarstykite ir pamėginkite suskaičiuoti ne tik praradimus, bet ir galimus gerus dalykus. Ką pasiektumėte, jeigu mėginimas pavyktų? Tarkim, metus gerti, nebekankintų pagirios, sumažėtų išlaidų. Metę rūkyti, mažiau kosėtumėt ir t.t.

Galimus praradimus, arba minusus, rašykite kairėje, tai, ką tikriausiai išlošit, - dešinėje lapo pusėje.

Suskaičiuokite.

Ir vėl galimi keli variantai.

1. Vieni praradimai, nėra jokių išlošimų.
2. Praradimų daug daugiau, negu išlošimų.
3. Praradimų yra tiek pat (beveik), kaip ir išlošimų.
4. Praradimų daug mažiau, negu išlošimų.
5. Praradimų nėra - vieni išlošimai.

Susiraskite savo variantą ir vėl tokiu pat būdu pasižiūrėkite atsakymą. Jeigu viską darėte nuoširdžiai, turėjote gauti tokį patį atsakymą.

Iš visų variantų tik vienas vienintelis rodo, kad žmogus jau laisvas ir vargiai begrįš į seną nelaimę. Tas laimingasis nebepuoselėja jokių iliuzijų, kad nelaimė turi bent kiek teigiamų pusių ir jau žino, kad atsikratyti savo bėdos yra absoliučiai geras, jokių minusų neturintis dalykas. Visi kiti tebėra vergai arba tebestovi kryžkelėje.

Iš esmės tai vertybių klausimas. Tarkim, žmogus norėtų mesti ar jau metė gerti, bet alkoholį dar laiko geru dalyku. Išgerti būtų gerai, bet išgėręs juk nesustosi, vėl atsiras problemų… Žmogus skaičiuoja pliusus ir minusus, pliusų randa daugiau, sukanda dantis ir kenčia. Jis tebėra priklausomas, bet aplinkybių verčiamas ir kitų padedamas šiaip taip atsilaiko.

Taip elgiasi straipsnio pradžioje aprašytas mano pažįstamas. Jis jau apie dvidešimt metų kenčia kaip ir negerdamas, bet retkarčiais neištveria ir “nutrūksta”. Prisidaro problemų. Žmona ir vaikai prispaudžia - vėl atsigauna, kenčia toliau. Iš esmės tai kankinio gyvenimas. Neseniai mudu įsišnekome, ir jis prisipažino, kad labai laukia pensijos, o kai sulauks, tai prisigers iki žemės graibymo. Dabar negali - eina labai atsakingas pareigas, jaunesnių pretendentų konkurencija didelė, darbą netruksi prarasti - keletą sykių jau vos neprarado, buvo pažemintas…

Beje, tokį gyvenimo variantą renkasi ir anoniminiai alkoholikai. Jie atlieka nepaprastai naudingą darbą, padėdami vienas kitam išlipti iš kapo duobės. Visa bėda, kad jie taip ir nenueina toliau nuo tos duobės, laikydami kapą (alkoholį) vertingu daiktu. Jie taip ir sako: alkoholis - geras dalykas, bet - ne man. Žodžiu, metę gerti, jie patyrė netektį. Ta netektis juos sekioja visą gyvenimą ir bet kada gali vėl įtraukti į duobę. Iš esmės tai yra laiko klausimas. Būna, kiti nespėja atkristi - miršta anksčiau, iki paskutinio atodūsio išlikę įsitikinusiais alkoholikais. Na, gal ten, aname pasaulyje, pagers iki soties ir be pagirių?

O štai aš ir keletas išsivadavusių mano draugų metėme gerti, rūkyti lengvai ir nepatyrėme jokios netekties. Liga neturi pliusų, o sveikata neturi minusų - tokių iliuzijų mes jau nebeišpažįstame. Nieko nepraradome, mes tik nustojome nuodytis. Būtume paskutiniai idiotai, jeigu vėl savo noru šoktume į srutų duobę. Mūsų galvelės turėtų apsisukti antraip, visai į kitą pusę - tik tada virstume patys sau priešais.

Jūs irgi nesunkiai mesite gerti, rūkyti, vartoti narkotikus, atsikratysit viršsvorio, religinės sektos ar kokio kito balasto, jeigu pagaliau įsitikinsit, kad balastas yra tik blogis ir nieko daugiau, o sveikata ir laisvė neturi jokių neigiamų pusių. Priklausomybė - kietas riešutas. Tai nenatūralus (išmoktas), nenaudingas ir netgi žalingas (neturintis jokių “teigiamų” pusių), labai stiprus, visą asmenybę užvaldantis potraukis. Jeigu stiprus, užvaldantis visą asmenybę, tai jam įveikti reikia irgi visos asmenybės jėgų. Tik visa jūsų esybė - mintys, jausmai, žodžiai, veiksmai, jūsų sąmonė kartu su pasąmone gali įveikti tokią pabaisą. O kaip tu sutelksi pasąmonę, jeigu dar ir sąmoningai abejoji absoliučia pagijimo nauda, dar vis skaičiuoji pliusus ir minusus? Kaip tu pakeisi visą save, jeigu ir toliau laikaisi senųjų vertybių?

Neseniai man parašė viena moteris, klausdama patarimo, kaip jai numesti viršsvorį. Internete ji paskaitė, kad aš savąjį numečiau labai lengvai ir greitai, bet ji norėtų numesti ne taip greitai… Kodėl? Todėl, kad greitai numetus svorį, jos oda susiraukšlėsianti, ir ji būsianti labai negraži. Žodžiu, nutukusi ji yra graži, o sulieknėjusi tikriausiai bus nebe tokia graži. Aš jai patariau labai gerai pagalvoti ir apsispręsti, ar ji iš tiesų nori numesti viršsvorį, ar tik verčia kas kitas, tarkim, lieknų moteryčių mada, daktarai, dar kas nors… Kol kas jai nedaug vilties sulieknėti.

O štai mano draugas labai lengvai metė rūkyti. Vienu sykiu, visiems laikams. Jis pažiūrėjo labai vertingą filmuką “Lengvas būdas mesti rūkyti” ir nesunkiai suprato, kad visi rūkymo tariami pliusai yra iliuzija. Rūkymas - beprotybė. Kam save nuodyti, jeigu nieko iš to neišloši? Aš jį mėginau provokuoti, atseit, parūkyti - tai atsipalaiduoti, patirti malonumą, bet jis laikėsi savo: nesąmonė! Neliko jokių abejonių, kad jis metė tikrai.

Neseniai jis parašė laišką, kuriame papasakojo apie savo dabartinę būseną. Kartais užeina noras užtraukti dūmą, bet tai būna labai retai ir praeina nesunkiai. Kartais sapnuoja nemalonius sapnus, ir tie sapnai išduoda, kad trauką rūkyti pakeitė baimė užsirūkyti ir pradėti iš naujo seną nesąmonę. Tai - apsisprendusio, tvirtai įsitikinusio žmogaus sapnai. Beje, lygiai taip pat lengvai prieš aštuonerius metus jis metė gerti. Šiandien jis nė už ką nebenorėtų grįžti.

Tai ir yra laisvė - laisvė nuo apgaulingų vertybių, kurios iš tiesų nėra jokios vertybės, tik pančiai.

Laisvė, kurios nė į ką neiškeisi.

Daugiau visko rasite čia

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (16)

Rytas2011-09-23 20:55

O ar laisvė egzistuoja, jei tada, kai būni išsilaisvinęs, jautiesi priklausomas nuo savo įsitikinimo, kad daryti tai, ką metei yra neteisinga? Būni susikaustęs, nes visada bijai, kad jei dar kada nors peržengsi ribą tarp priklausomybės ir vadinamosios laisvės, jog vėl tapsi supančiotas? Tai ar yra laisvė, jei vis tiek tave persekios tai, ką palikai?

Petras2011-09-24 07:25

Nebijok, Ryteli, gali drąsiai mesti, niekas tavęs nepersekios. Tai tik vergo fantazijos savo priklausomybei sustiprinti, nieko daugiau. Jeigu kada nors išsivaduotumei, nors kol kas nematyti nė mažiausio ženklo, tada pamatytumei, kas tai yra gyventi laisvai ir be fobijų. Baimė sugrįžti į šūdo duobę šalia tokių, kaip tu, pasireiškia tik sapnuose, kurie vis retėja ir retėja. Aš geriau sykį per metus susapnuosiu, kad su tavimi smirdinčioje smuklėje išgėriau nuodų bokalą, negu tikrai sėsiu kasdien į tavo ir kitų sugėrovų kompaniją. Mano girti sapnai vis retės, o tu vis rečiau būsi blaivus - štai koks tarp mūsų tarpas. Ne, nė už ką nenorėčiau grįžti štai prie tokių sapalionių.

Rytas2011-09-24 07:59

faktas tik tas kad mano priklausomybė visiškai nėra alkoholis, o mažesnę ar didesnę priklausomybę turime visi. tačiau net ir suprasdamas savo priklausomybę, nemanau, kad skęstu šūdo duobėje, nes manau, kad bandau iš jos kapstytis. tačiau jūsų įžvalgumas ir atkaklumas įrodinėjant savo vienintelio tiesą… kažkoks keistas.

Petras2011-09-24 22:06

Buvau parašęs atsakymą Rytui, bet prisiminiau seną taisyklę nesileisti į diskusijas nei su alkoholikais, nei su narkomanais, nei su davatkomis, nei su kitais pakvaišimo apimtaisiais. Su pakvaišimu beprasmiška ginčytis, bet labai naudinga jį analizuoti. Pamėginkim tai padaryti ir mes.

Giliai žmogaus viduje tūnanti ir mintis, jausmus bei elgseną valdanti priklausomybė nėra rami - ji nuolatos ginasi, budriai ieško pavojaus signalų ir skuba atremti grėsmę. Vienas toks signalas Ryto priklausomybei buvo šis mano straipsnis. Matyt, paveikė stipriai, nes priklausomybė tuoj šoko į kontrataką. Jos atsakas buvo tipiškas visoms priklausomybėms: aš esu geriau už laisvę. Geriau būti mano valdomam, negu bijoti sugrįžti į mano nagus - tai Ryto priklausomybės padiktuota mintis. Alkoholikas sako: geriau išgersiu, negu neteksiu gerų draugų. Narkomanas: geriau paimsiu dozę, negu kentėsiu lomkes. Ir t.t.

Nesvarbu, kokia tai priklausomybė - nuo alkoholio, narkotikų, nikotino, religinės sektos ar dar nuo kažko - bet ji visada tvirtins esanti pati geriausia priklausomybė. Alkoholikas ramina save, kad jis “bent į veną nesikala”, narkomanas didžiuojasi, kad jis bent girtas nesivolioja patvoriais. Štai iš Rytas įsitikinęs, kad jo priklausomybė - tai ne šūdo duobė. Nesunku suprasti, kad Ryto priklausomybė daug geriau už alkoholizmą.

Dar vienas priklausomybė tipiškas pasireiškimas - automatinė mintis “visi mes tokie”. Alkoholikas apgaudinėja save, kad “visi geria”, rūkorius: “O kas nerūko?” ir t.t. Štai Rytas svaičioja, kad “mažesnę ar didesnę priklausomybę turime visi”. Žodžiu, ir išsivadavęs žmogus, ir jis, absoliutus vergas, esame tokie pat priklausomi.

Akivaizdu, kad Ryto situacija labai sunki, priklausomybė jam jau yra tapusi rimta problema, tokia rimta, kad žmogus nebeįstengia jos neigti. Ankstesnėse stadijose priklausomas žmogus paprastai tvirtina, kad jis nėra priklausomas, kad jis tiktai žaidžia, o panorėjęs žaidimą bet kada nutrauktų. Rytas taip nebesako, problemos pagaliau pasiekė sąmonė, ir žmogus suvokia turįs priklausomybę. Tai - šis tas. Ar tai ženklas, kad žmogus išsivaduos? Ne, kol kas nematyti tokių prošvaisčių ir sunku būtų prognozuoti, kad jis pasveiks. Visgi būna, kad beviltiškai pralošinėjantis žaidėjas kažkur susiranda naujų kozirių ir laimi partiją. Aš to linkiu Rytui, nors už jo pergalę kol kas nestatyčiau nė pusės lito.

Rytas2011-09-25 08:30

Jei aš vienas iš tų žmonių, kurie neturi jokių šansų, kitaip tariant yra beviltiški, tai ar ne per žiauru beviltiškam žmogui dar tai sakyti į akis? Ar jūs priešingai, bandote manipuliuoti žmonių jausmais tam, kad jie norėtų elgtis priešingai?

Petras2011-09-25 08:54

Ko gero, Rytai, yra daug paprasčiau. Aš sakau tiesą, kurią tau baisu girdėti. Sakau, ir nieko daugiau.

Ar stengiuosi paveikti tave, kad tu pradėtum vaduotis? Prisipažinsiu - neturiu tokių kilnių iliuzijų. Nei tu man draugas, bei brolis, nei bendramintis. Aš tavęs net nepažįstu. Ir man visai neskaudės širdies, jeigu pabaigsi dienas šūdo duobėje - juk to net nežinosiu. Tai yra tavo ir jokių būdu - ne mano problema. Aš savo jau seniai susitvarkiau.

Esu linkęs padėti tik tiems, kurie nori pagalbos. Kas nori, gali pasinaudoti ir mano straipsniu kaip testu. ir tavo priklausomybės padiktuotomis tipiškomis mintimis, ir mano analize. Kai žmogus ima gelbėtis, jam gali padėti daug kas, kartais užtenka ir šiaudo, paprasčiausio tikėjimo, kad viskas pavyks, o šūdo duobė - tai ne bedugnė.

Varlė Karalienė2011-09-27 23:13

ano patirtis etant rukyti, yra trys metimai, paskutinysis yra pats ilgiausias - 20 menesiu :D.
Bet reguliariai sapnuoju kosmarus.Tai yra sapnuoju kad rukau, suprantu kad tai pirnoji cigarete po metimoi rukyti ir suprantu kad darau blogai, tai yra, kad pastangos nuejo veltui ir dar sapne ir selojuosi, kad ir vel pradejau rukyti. Na tokie sapnai yra reguliarus karts nuo karto :)

Petras2011-09-28 06:25

Sveikinu, Karaliene, tie sapnai - labai gerai ženklas. Būtų prastai, jeigu sapne rūkytumei ir jaustumei malonumą, o pabudusi nusimintumei, kad benegali. Bet viskas yra atvirkščiai. Tavo smegeninė apsivertė.

Žinoma, tokie sapnai yra nemalonūs, bet jie retės. Kuo mažiau liks pavojaus sugrįžti prie senosios nesąmonės, tuo mažiau patirsi tokių signalų. Aš mečiau rūkyti bene prieš 10 metų ir jau seniai nebesapnuoju, kad užsirūkiau per klaidą. Neprisimenu, kada sapnavau, jog išgėriau. Pamažu ši tema darosi nebeaktuali. Viskas yra gerai.

koturėki2011-10-12 23:46

Я стану Вам писать, что мне немножко жалко, Что друг наш бросил пить и стал ходить в бассейн.

http://youtu.be/R9pTKNlZXS0

Petras2011-10-13 09:57

Draugas ištrūko iš smuklės ir nuėjo išsimaudyti? O gaila! Juk taip gera būtų buvę pabaigti dienas savo paties vėmaluose…

koturėki2011-10-13 17:09

:) Tiesiog gražią dainą priminėt.

normalus2011-11-10 11:22

Petrai, noreciau jum parasyti toki pastebejima. Alkoholis tai ne gerimas ir jo negalima gerti. Sultys, vanduo, arbata, kompotas va cia yra gerimai ir juos galima gerti, o alkoholis tai baisus nuodas ir juo galima tik nuoditis ir jokiu budu negerti. Tai ne gerimas. Gal supratote mane.

Petras2011-11-10 16:29

Ne, nesupratau. Man atrodo, tu ir pats nelabai supranti, apie ką šneji.
Esu girdėjęs, kad skrandį pragėrę normalūs alkoholikai darosi degtinės klizmas, bet nemačiau, kad tai jie darytų kavinėse, aludėsi ir kitose girdyklose.

Normalus2011-11-13 09:38

na dar tokio dalyko negirdejau o_O

Petras2011-11-13 18:54

Dabar esi išgirdęs. Kada prakiurs skrandis, galėsi pasinaudoti.

Agne2011-11-30 20:20

Straipsnio autorius laabai teisus… Viskam reikia tureti bent koki tai plana, nors ir maza. Pvz.: as http://kaip-numesti-svorio.lt/ svetaineje suradau kelis gerus patarimus del antsvorio metimo, ir zinokite, man padejo. :)

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘0 which is not a hashcash value.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras