Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2009-10-07

Trys žingsniai į laisvę: gimimas

Publikuota: Straipsniai

Prisimenu džiaugsmą, kurį patyriau, kai svarstyklės parodė magišką skaičių: 80. Ne 107, ne 90, bet 80. Štai aš tris mėnesius laikiausi dietos, skaičiavau kiekvieną kaloriją ir pagaliau savo pasiekiau! Valio! Aš - lieknas, normalus žmogus, man nereikia per dieną nešioti tokios lašinių naštos!..

O kas toliau?

Man atrodė, toliau būsiu toks pat, koks esu dabar, po trijų mėnesių dietos.

Kokia tai buvo klaida! Tai buvo tik kelio pradžia, o aš maniau - galutinė pergalė.

Laikytis dietos nebemačiau prasmės (aš juk savo pasiekiau), apie kažkokias kitokias mitybos reformas daug negalvojau. Na, gal nekimšiu tiek lašinių ir nekabinsiu tiek grietinės…

Praėjo pusmetis, ir svoris pradėjo kilti. Lėtai, bet užtikrintai jis artėjo prie senosios ribos. Trijų mėnesių darbas - šuniui ant uodegos!

Kas su manimi atsitiko? Atrodo, suvokiau savo problemą (nekontroliuoju valgymo), tvirtai apsisprendžiau ir nesveikam apetitui uždėjau proto apynasrį. Kaip čia yra, kad grįžau į pradinę padėtį?

Panašiai atsitiko, kai mėginau mesti rūkyti ir gerti. Nerūkiau pusmetį - pabandžiau iš naujo, negėriau trejus metus - grįžau į tą pačią aludę. Vis ta pati klaida - tai buvo tik kelio pradžia, o aš maniau - galutinė pergalė.

Dabar jau žinau - visada, kai užsinori ištrūkti į laisvę, tavęs laukia trys žingsniai: tai suvokimas, apsisprendimas, gimimas. Tik aiškiai suvokęs savo problemą galėsi tvirtai apsispręsti ir veikti, o tada arba gimsi iš naujo ir pradėsi kitą gyvenseną, arba grįši prie seno jovalo. Tu negalėsi pakeisti savęs, nepakeitęs savo gyvensenos.

Daugelis mano pažįstamų alkoholikų padarė didelę klaidą, kai jie nusprendė mesti “tik” gėrimą. Jie manė: mes tiktai mesime gerti, o visa kita - draugai, pramogos, šventės, visa gyvensena - paliks kaip buvę. Kaip jie pasimetė, kai pamatė, jog senasis gyvenimas ima griūti lyg kortų kaladė! Pažiūrėkite patys: senieji draugai sugėrovai nusigręžia, girtavimo šventėse pasijunti balta varna, o vakarais atsiranda tiek nepragerto laiko, kad nežinai, ko nustverti.

Nugąsdina ir praregėjimas: tai, ką tu laikei vertybe, pasirodė buvus iliuzija. Ištikimieji tavo draugai - tik sugėrovai, tavo paties vyriškumas - tai tik apkvaitusio proto beprotiški žingsniai. Šventės, kurios buvo tokios gražios ir iškilmingos - girdymo ritualai. Karti, karti, degtinė karti… Pakelk taurelę, priglausk prie lūpų…

Ką daryti? Gyventi blaiviai ir kartu gyventi seną gyvenimą: susitikinėti su senais sugėrovais, kalbėti su jais apie aludes, alų, degtinę ir girtus nuotykius?.. Vaikščioti į vakarėlius ir atlikinėti visus girtavimo ritualus - kilnoti tautę, sakyti tostus, tik į taurę įsipilti ne degtinės, šampano, o mineralinio vandens?.. Bet kam tas žaidimas, jeigu noriu gyventi blaivus?

Kai prieš 2000 metų vieno Mokytojo žmonės paklausė, kaip jiems pasiekti išsvajotąją karalystę, tas jiems atsakė: turite gimti iš naujo. Žmonės nustebo: kaip mes tokiame amžiuje įeisime į motinos įsčias ir gimsim iš naujo? Mokytojas paaiškino: tada gimėt iš kūno, dabar turėsite gimti iš dvasios.
Kai gimėm iš kūno, nuo mūsų tai nepriklausė. Antrą sykį teks gimti savo pačių dvasinėmis pastangomis. Kaip rašoma senose knygose, gimti iš dvasios.

Antrasis gimimas - toks keistas naujas dalykas, jis taip apraizgytas mistika ir tūkstančiais prietarų, kad būna sunku susigaudyti ir tam, kuris jau pradėjo save gimdyti, t.y. kurti naują gyvenseną. Kyla keisčiausių idėjų. O gal užsukti pas ekstrasensą, ir jis pakeis mano psichiką? Gal - pas būrėją, ir ji pakeis likimą? Gal horoskopai parodys nepaprastą šansą? O gal pasikrikštyti, stoti į kokią sektą, atlikti kokį magišką ritualą arba duoti krauju pasirašytą priesaiką?

Mokytojas aiškino labai paprastai: turite tapti vaikais. Jeigu netapsite kaip vaikai, išsvajotos karalystės jūs nematysite.

O kaip kitaip? Jeigu gimei, turi mokytis naujo gyvenimo. Kažkada mokeisi vaikščioti girtas, dabar mokysies būti blaivus. Išmokai su draugais bendrauti per butelį - išmoksi bendrauti šviesiu protu. Kažkada įpratai susinervinęs užsirūkyti - dabar išmoksi nusiraminti kitaip. Įpratai nuobodžiaudamas neršti po šaldytuvą, kimšti rūkytas dešras arba sūrį - dabar įprask užsiimti kažkuo kitu. Ir taip žingsnis po žingsnio tapsi kitu žmogumi.

Sunku tuo patikėti?

Atsimenu, kaip aš ėjau gatve, o pažįstami traukė pro šalį lyg nematydami. Man buvo keista: kas čia yra? Jie išsivaizdina?

O štai ir kolegė. Su ja nesimatėm metus ar daugiau, bet ne tiek, kad nemažintume vienas kito. Bet ji praėjo, sustojo, apsigręžė, išsprogino akis:

- Petrai, čia tu?

- Tai negi dvasia?

Ji pribėgo, ėmė šaukti ir skėryčiotis:

- Petras, šitas storulis - tai tu? Leisk, noriu tave pačiupinėti!

Ji čiupinėjo mano alkūnę, pečius, baksnojo į pilvą ir šaukė:

- Tu ir ne tu - keistas dalykas!

Šitas įvykis padėjo suprasti vieną labai svarbų dalyką: aš - nebe aš. Jeigu aš - kitas žmogus, tai gyventi turiu kitaip.

Jeigu pavyko numesti svorio, turiu pakeisti mitybą. Arba svoris priaugs, ir darbas nueis šuniui ant uodegos. Jeigu nusprendžiau negerti, turiu gyventi blaiviai ir pakeisti visą gyvenseną: draugus, interesus, įpročius, gal - net gyvenamą vietą… Arba senieji keliai parves į tą pačią aludę.

Tie, kurie nori ištrūkti į laisvę, turi žinoti: tai nepavyks vienu ypu. Vienu ypu tik apsisprendi ir žengi lemiamą žingsnį, bet žengti jį tenka šitaip dažnai! Štai apsisprendžiau neberūkyti, bet prieina draugas, pakiša cigaretę. Ir vėl - apsisprendimas: rūkyti ar nerūkyti? Mečiau gerti - ateina gimtadienis: kelti taurelę ar ne?..

Visas naujasis gyvenimas - tokie maži žingsneliai. Priesaika tau nepadės. Pasirašyk krauju, bet neišvengsi apsisprendimo. Vakar prisiekei negerti, o šiandien vaidenasi šalto alaus bokalas. Gal tik viena vienintelį, dabar - jau tikrai paskutinį? Negi vienas bokalas - girtavimas?

Nežiūrėk į name - turi apsispręsti pats.

Eisi toliau ar grįši atgal? O varge, vieni apsisprendimai!..

Nukirsti medį vienu ypu gali. Vienu ypu pasodinti jo nepavyks. Medis turi užaugti.

Augti ilgai - kaip tavo naujasis “aš”.

Karalystė - tarsi garstyčios grūdelis. Taip sakė Mokytojas. Mažas mažytis grūdelis. Bet jis išdygsta, užauga, ir paukščiai suka lizdus jo šakose. Ten, aukštai, taip aukštai, kaip dar niekada nesi buvęs.

Patiko (0)


Atgal į: Trys žingsniai į laisvę: gimimas