Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-11-10

Civilizacijos ratas: nuo banano iki banano

Publikuota: Straipsniai

Guli laukinis žmogus, pasislėpęs po medžiu nuo Afrikos saulės, laukia, kada nukris bananas. Nukrenta arčiau - paėmęs suvalgo, nukrenta toliau - palaukia, kada nukris kitas.

Prieina civilizuotas Vakarų žmogus sako:

- Žmogau, nigeri, ką tu darai?..

- Guliu, - atsako tas.

- Šitiek bananų, o tu guli! Atsikeltum - prisirinktumei maišą!

- O kam man maišas? Aš tiek nesuvalgysiu.

- Nuneštum į turgų, parduotumei, gautumei pinigų.

- Kam man pinigai? Bananų yra ir taip…

- Nusipirktumei karučius. Karučiais nuvežtum į turgų dvigubai daugiau bananų, gautimei dvigubai daugiau pinigų. Nuvežtum dar sykį, dar sykį, surinktumei didelę sumą. Galėtumei nusipirkti sunkvežimį. Įsivaizduoji, kiek bananų į turgų nevežtumei sunkvežimiu, koks būtų pelnas? Įkurtumei savo firmą, galėtumei organizuoti bananų eksportą į Vakarus. Vakaruose ir Šiaurėj bananų trūksta, ten visai kita jų kaina. Tu dar jaunas - iki gyvenimo pabaigos taptumei milijonieriumi.

- Ir kas ir to? - klausia laukinis. - Kam tie milijonai?

- O tada, - sako civilizuotas žmogus, - galėtumei pasiimti atostogas ir kaip tikras milijonierius laivu nuplaukti į Afriką ir daryti, ką nori. Atsigultumei kur nors po medžiu, tau niekas nerūpi, drybsai, lauki, kada nukris bananas. Nukrenta arčiau - paėmęs suvalgai, nukrenta tolėliau - palauki, kol nukris kitas…

- O ką aš dabar darau? - paklausė laukinis.

Šis anekdotas kelia tris įdomius klausimus:

1. Kas ištiktų mūsų civilizaciją, jeigu nustotume siekę daugiau, negu mums patiems reikalinga?

2. Ko ir kiek iš tiesų mums reikia? Ar mes tai žinome, ar tik paklūstame kitų įpirštiems poreikiams?

3. Ar godumas, kurį mūsų kultūra laiko yda, iš tiesų yra yda? Ar tik godumas nėra svarbiausias civilizacijos variklis, didžiausia mūsų kultūros vertybė? 


Atgal į: Civilizacijos ratas: nuo banano iki banano