Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2006-03-16

Atsakomybė - žmogaus privilegija

Publikuota: Liudijimai

Neseniai kalbėjau su viena pažįstama, kurios vyras alkoholikas mirė prieš kelias savaites. Iš pirmųjų žodžių tapo aišku, kas kamuoja moterį - ogi kaltės jausmas. Aš juk galėjau ką nors pakeisti… Kodėl neįtikinau? Argi nesu kalta, jei nesustabdžiau?..


Po šio pokalbio pagalvojau, kad man, senam alkoholikui, laikas prabilti apie priklausomybes ir atsakomybę dėl jų.


Po to, kai perpratau priklausomybės klastą ir mečiau gerti, aš jau niekada neprisisiimsiu atsakomybės dėl to, kad kitas ima į rankas taurę. Man niekada nešaus į galvą nueiti į aludę ir ten paskaityti savo broliams alkoholikams švietėjišką paskaitą apie alkoholio žalą. Vieną dieną metęs rūkyti, supratau, kaip beprotiška būtų sukti galvą dėl to, jog kiti liko kieme dar parūkyti. O kai numečiau beveik 30 kilogramų svorio ir supratau, kaip tai padaroma, aš jau neprisiimsiu svetimos atsakomybės ir dėl to, kad šalia žmogus persivalgo.


Jeigu esu kaltas dėl svetimų bėdų, tai tik todėl, kad priklausomų žmonių artimiesiems dar nepasakiau, kas atsakingas už jų draugo, vyro, brolio, tėvo ar motinos  pasirinkimą.


Paneigti alkoholiko, narkomano, lošėjo, apsirijėlio ar kito priklausomo žmogaus atsakomybę dėl savo sprendimų - pažeisti paties Dievo suteiktą privilegiją rinktis ir atsakyti už savo pasirinkimus, paneigti paties Dievo saugomą žmogaus orumą. 


Jeigu pats Dievas suteikė žmogui teisę rinktis, tai kaip mes galime atimti iš jo šią privilegiją? Net ir labiausiai susipančiojęs, į neišsprendžiamus prieštaravimus, į prieštaringiausius norus ir baimes įsipaniojęs priklausomybių valdomas žmogus turi galimybę pasirinkti kitokį kelią. Tai jo privilegija, jo asmeninė teisė, kurios iš jo neatims niekas, net Dievas.


Tačiau atsakomybė - ne tik kaltė, jeigu kas nors nepavyksta. Atsakomybė - tai dar ir viltis, kad žmogus pasirinkti gali. Jis tai gali visada, iki paskutinės minutės, kol neiškeliauja iš šio pasaulio.


Kas kitas, jeigu ne priklausomybių pragarą matęs žmogus pasakys alkoholikų, narkomanų, lošėjų ir kitų priklausomų žmonių artimiesiems visą šią malonią ir nemalonią tiesą? Vienu sakiniu tiesa skambėtų taip: jūs nesat kalti dėl to, ką mes pasirinkome.


Pats laikas pradėti straipsnius naujam katalogui, kurį pavadinčiau Priklausomybė.


Yra daugiau


Atgal į: Atsakomybė - žmogaus privilegija