Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-07-24

Universalus kamino dūmų aušintuvas (ekonomaizeris)

Publikuota: Pasidaryk pats, Straipsniai

Paprasčiausia ketaus krosnele galima šildyti ne vieną, bet kelis kambarius. Ir ne tik kambarius - ją galima prijungti prie centrinės šildymo sistemos ir šildyti vandenį, jeigu yra perteklius - paleisti šilumą ir į radiatorius. Papildoma šiluma gaunama be papildomų kuro sąnaudų - paprasčiausiai ataušinami karšti į kaminą einantys dūmai. Prietaisas gana paprastas - aš jį pasidariau pats. Įdomus jis dar tuo, kad visai nestabdo kaminos traukos, bet atvirkščiai - ją net pagerina.

Atrodo sunkokas grozdas, bet iš tiesų tai labai lengvas cinkuotos skardos apvalkalas (kolektorius) karštam orui surinkti ir nukrepti į ortakius. Po tuo apvalkalu slypi štai tokia konstrukcija:

Tą nušveistą balioną vadinu burbulu. Iš tiesų tai senas dujų balionas. Vieną jo galą nupjoviau ir apvožęs uždėjau ant viršaus. Suvirinau, ir išėjo 12 litrų talpos sandari vandens talpa. Talpos apčioje įvirintas vienas vamzdelis, pro jį iš šildymo sistemops ateina šaltas vanduo, viršuje - kitas, pro jį į šildymo sistemą sugrįžtą pakaitintas vanduo. Prieš patekdamas į burbulą, vanduo dar pašyla nedideliame plokščiame skardiniame radiatoriuje, kuris priglaustas prie krosnelės nugaros:

O kas tame burbule? Paprasčiausiai į jį paleisti kamino dūmai? Ne, jame stovi dūmytraukio vamzdis. Ne iki lubų, kaip įprasta dėti tokioms krosnelėms, bet tik 1,7 metro aukščio, kad tilptų burbule ir nesiremtų į jį (paliktas kelių ventimetyrų parpas iki viršaus).

Kaip matome, tai du vienas į kitą sumauti karščiui atspari vamzdžiai. Vidinis yra 13 cm skersmens, toks priklausė krosnelei. Išorinis - 16 centimetrų. Į tarpą pripyliau paprasčiausių pelenų, apačioje šiek tiek įtrambavęs molio (kad vamzdžiai nesusiglaustų). Pelenai - nemokama ir labai gera šilumos izoliacija. O izoliacija reikalinga, kad tuo vamzdžiu aukštym pakiltų patys karščiausi krosnelės dūmai ir atsitrenktų į pačią šalčiausią burbulo vietą - uždarą talpą su šildymo sitemos vandeniu. Atidavę vandeniui dalį šilumos ir šiek tiek ataušę dūmai pasidaro sunkesni ir krenta burbulu žemyn iki angos į kaminą. Atsitinka labai įdomus dalykas - kuo labiau aušini kamino dūmus, tuo sunkesni pasidaro dūmai ir lengviau jie krenta žemyn, žodžiu, dar labiau pagerėja krosnelės trauka. Tuo šis aušintuvas geresnis už įprastus pramoninius ir labai brangius ekonomaizerius, kurie, aušindami dūmus, mažina kamino trauką. O aš su šituo galiu kūrenti krosnelę nors ir atviromis durelėmis - dūmai į kambarį nesiveržia.

O kam reikalingas skardinis apvalkalas? Jeigu jūsų krosnelė stovi dideliame kambaryje, toks apvalkalas būtų visai nereikalingas. Mano krosnelė stovi nedideliame kambariuke, ja dar šildau tris kitus kambarius. Įjungiu 12 V kompiurterinius ventiliatorius, ir tie kaip mat ortakiais išnešioja šilumą po visus kambarius. Ir kambariuose šilta, ir karšto vendens turiu užtektinai. Ir tai - viena vienintele ketaus krosnele!

Mano šildymo sistema veikia ir savitaka, bet cirkuliaciją paspartinu siurbliu. Cirkuliacijos siurbliui valdyti buvau nusipirkęs standartinį mechaninį termostatą, bet įsitikinau, kad jis pernelyg nejautrus. Norint geriau išsiurbti krosnelės šilumą, reikia elektronikos, kuri daug tiksliau fiksuoja šilumos pokyčius.

Šiemet savo sistemai pritaikiau Vinco sukonstruotą elektroninį vaidiklį, kuris paprastai naudojamas savadarbiuose saulės kolektoriuose. Visai kitas reikalas! Cirkuliacijos siurblys įjungiamas tuoj pat, kai vanduo katile pasidaro bent keliais laipsniais šiltesnis, nei šilumokaityje. Nuolatinė cirkuliacija užtikrina, kad sitema iš krosnelės paims maksimalų kiekį šilumos. Bet vos tik temperetūrų skirtumas sumažėja iki vieno - pusantro laipsnio, siurblys išjungiamas.

Vieną valdiklio daviklį įkišau į patį šilumokaitį - ten, kur laikomas jo termostatas. Kitą izoliacija prisukau prie metalinio trišalio aukščiausioje šildymo sistemos vietoje, visai šalia automatinio nuorintuvo - ten, kur atbėga pats karščiausias sistemos vanduo. Šitais davikliais valdiklis aptinka temperatūrų skirtumus tarp šilumos šaltinio ir šilumokaičio.

Anksčiau buvau pasidaręs paprastesnį ekonomaizerį orui ir vandeniui šildyti. Šildė jis visai neblogai, atimdamas šilumą iš kamino dūmų, bet ataušę dūmai turėjo kilti aukštyn, jie kilo nenoriai, trauka prastėjo, kaupėsi suodžiai, dažnai tekdavo valyti kaminą. Trauką stabdė ir tai, kad vandens šildytuvas (šildymo sistemos vamzdis) buvo įtaisytas į patį dūmtraukį. Štai kodėl šiemet ėmiausi konstruoti kur kas tobulesnį burbulą, kuris ne tik nemažina kamino traukos, bet ir ją didina. Beje, burbulą nužiūrėjau nuo reaktyvinių krosnelių, kurių turiu ir kieme, ir troboje, tik pritaikiau jį vandedniui šildyti.

Praeita žiema buvo ilga ir varginanti, bet 75 kvadratinių metrų patalpoms ir vandeniui šildyti bei maistuoi ruošti užteko 5,3 kubinio metro malkų. Neįtikėtina? Taip, netikėčiau ir aš, jeigu nebūčiau matavęs.

Norėtum ir tu kažko panašaus, bet nemoki pasidaryti? Mes tau galim padėti! Mano tel. 861142387. Visos konsultacijos nemokamos.

Kitas gyvenimas

Patiko (0)


Atgal į: Universalus kamino dūmų aušintuvas (ekonomaizeris)