Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-02-01

Hidroponikos daržas bute - daržovės per visą žiemą!

Publikuota: Pasidaryk pats

Na štai, pagaliau daržovės! Sausio viduryje pirmą sykį pavalgėme ką tik nuskintų salotų. Ne, mes jų nepirkome jokiame prekybos centre. Pasiskynėme savo darže. Jos nekainuoja nė cento - kainavo tik įranga.

Daržas štai čia, kambaryje. Jis yra ant sienos, bet nelabai matyti. Viskas - už tų piešinukais apklijuotų kartono lapų. Nuimkime vieną lapą ir pažiūrėkim, kas už jo:

Iš arčiau viskas atrodo taip:

Salotos susodintos mažuose vazonėliuose, kurie sudėti į vamzdžiuose išpjautas apvalias skyles. Tai du paprasčiausi plastikiniai 10 cm skersmens 2 metrų ilgio kanalizacijos vamzdžiai, tik apklijuoti aliuminio folija. Vamzdžiais nuolatos teka deguonimi prisodrintas vanduo su ištirpusiomis mineralinėmis trąšomis. Augalus iš viršaus apšviečia raudonos ir mėlynos diodinės lempos. Susimaišius mėlynai ir raudonai, atsiranda violetinė šviesa, kurioje lapai atrodo keistai, tarytum būtų nuvytę. Bet išjungi lempas, ir jie susigrąžina labai ryškią žalią spalvą. Raudonas ir mėlynas lempas parinkome todėl, kad augalams kitokia šviesa nereikalinga. Kam be reikalo švitinti baltą arba geltoną ir eikvoti elektrą?

Konstrukcija turėtų būti aiškesnė iš galo:

Vanduo atiteka iš už sienos, kur stovi jo indas, viršutiniu vamzdeliu pompos varomas jis srovena į viršutinį vamzdį, nubėga iki vamzdžio galo, persilieja į apatinį ir grįžta atgal. Išbėga apatiniu vamzdeliu. Ten, už sienos, vonios kambaryje stovi plastikinė 50 litrų statinė su vandeniu. Joje panardinta paprasčiausia akvariumų vandens pompa. Į statinę nuolatos orą varo akvariumo burbuliatorius.

Kad siurbtų šiltesnį orą, burbuliatorių pakabinome šalia šildymo “gyvatuko”. Kam reikalingas burbuliatorius? Jis vandenį prisodrina deguomini, kurį pasiima augalų šaknys. Be to, deguonis yra mirtinas puvimo ir kitų pavojingų bakterijų priešas. Jeigu vandenyje daug deguonies, jis neges.

Kambario daržą įsirengėme dar lapkričio mėnesį, o pirmąsias nusiskynėme tik sausio viduryje. Kodėl tiek ilgai augo? Tiesą sakant, jos visai neaugo - trūko šviesos. Be šviesos nevyksta fotosintezė, ir augalai negali vegetuoti. Kai valgome agurkus, salotas ar duoną, iš tiesų mes pasistipriname saulės energija, kurią buvo sukaupę augalai. Nėra saulės - ką augalai kaups?

Kiek reikia šviesos? Mes to nežinojome. Pirkome šviečiančias diodines juostas ir klijavome ant savadarbio reflektoriaus, kurį išlenkėme iš cinkuotos skardos lapo ir pakabinome ant lubų. Klijavome vis daugiau ir daugiau diodinių juostų, kol pasiekėme normą. Vegetacija prasidėjo tik tada, kai 2 metrų ilgio šviečiančių juostų galia pasiekė 100 vatų. Šimtas vatų - tai 25 litai per mėnesį. Šviesos augalams duodame 18 valandų per parą. Lempas nustatytu laiku įjungia ir išjungia laikmatis.

Taupydami šviesą, ant sienos pakabinome senus sąvartyne rastus veidrodžius. Nuo kambario pusės vamzdyną su augalais atitvėrėme kartono lapais, lapus iš vidaus apklijavome aliuminio folija. Kad geriau atspindėtų šviesą, aliuminio folija apklijavome ir vamzdžius. Ko gero, taip aptaisyti jie atrodo netgi geriau.

Taigi kas reikalinga kambario daržui? Šiluma, švarus vanduo su ištirpusiu deguonimi ir trąšomis, stipri šviesa. Žemė?.. Ne, žemės nereikia. Daržovės pasėtos tarp keramzito granulių. Augalai, pasirodo, neturi dantų ir žeme nesimaitina, žemė jiems - tik gyvenimo terpė, iš kurios jie pasiima vandenyje ištirpusias trąšas bei deguonį. Vietoj žemės geriau naudoti keramzitą, žvyrą, netgi akmens vatą - tokioje terpėje neįsimes grybelis bei pavojingos bakterijos.

Ši technologija, kai augalai auginami vandenyje, vadinami hidroponika. Tai nėra naujas dalykas, jis išrastas dar praeitame amžiuje, bet dabar, atsiradus itin ekonomiškoms diodinėms lempoms, atsirado reali galimybė visą žiemą auginti daržą ir savo bute, katilinėje ar kitoje šiltoje vietoje. Jeigu augalus švitintume ne diodinėmis, bet senosiomis kaitinamosiomis lempomis, elektros prireikų ne 100 vatų, bet kelių kilovatų.

Augalams dar reikia daug anglies dvideginio, kurį jie pasiima iš oro, mainais grąžindami gryną deguonį. Garindami vandenį, augalai neblogai drėkina ir patalpą - tai žino visi gėlininkai.

Bet svarbiausia, žinoma, derlius. Mūsų ridikėliai dar maži, o salotos auga labai greitai. Tempas labai panašus į tą, kurį vasarą buvome pasiekę hidroponikos šiltnamyje. Kai parduotuvėse atsiras svogūnų gumbelių, sodinsime ir tuos. Agurkų kambaryje auginti neplanuojame - tam mūsų daržas truputį per mažas.

Hidroponikai reikia šiek tiek žinių, bet priežiūra labai paprasta: nei ravėti, nei laistyti. Kas dvi svaitės ph matuokliu patikrini vandens rūgštingumą, vandens elektrinio laidumo matuokliu - ištirpusių trąšų kiekį. Jeigu trūksta, įpili kelis mililitrus acto rūgšties, ištirpini kelis gramus trąšų. Nei vandens ph, nei elektrinio laidumo matuoklis, kuriuo nustatomas ištirpusių druskų kiekis, nėra brangūs, internetu kur nors iš Kinijos jų galima parsisiųsti už kelias dešimtis litų. Ten pirkome ir vandens pompą bei burbuliatorių. Pirkti Lietuvoje būtų brangu.

Beje, mums su sūnumi Vincu hidroponika nėra visiškai naujas dalykas. Vasarą savo šiltnamyje be jokio rūpesčio mes tokiu būdu auginome agurkus, salotas ir ridikėlius. Daržovės augo labai greitai, daug greičiau nei įprastame šiltnamyje, agurkai derėjo iki spalio vidurio. Tačiau, konstruodami žiemai hidroponikos daržą kambaryje, mes nebuvome garantuoti sėkme ir gerokai rizikavome.

Dabar - pagrindinis klausimas: ar pasimoka? Skaičiuokite patys: visos sąnaudos yra elektra, kurios per mėsenį išdeginsim už 27 litus (25 litai lempoms ir 2 litai pompai bei nurbuliatoriui). Ar daug daržovių viduržiemį nusipirksi už 27 litus? Šiek tiek nusipirksi, bet visą mėnesį tikrai nevalgysi.

Kainuoja įranga, o labiausiai - diodinės lempos. Jos ima mažai elektros, užtat yra labai brangios - joms išleidome 440 litų. Dar impulsinis 12 V maitinimo šaltinis, vamzdžiai, pompa, burbuliatoriai… Iš viso paklojome apie 600 litų. Bet nesigailime. Juk tai - vienkartinė investicija. Jeigu ne šią, tai jau kitą žiemą visa įranga mums atsipirks šviežiomis daržovėmis. Dabar tuo esame įsitikinę.

Daugiau panašių dalykų rasite čia

Patiko (0)


Atgal į: Hidroponikos daržas bute - daržovės per visą žiemą!