Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2006-03-31

Sukčiai medžioja mūsų ydas

Publikuota: Liudijimai

Atsibodo dėti į laikraštį pranešimus, kaip telefonų sukčiai ieško kvailių ir kiek daug jų randa. Vis tos pačios istorijos. Paskambino, nudžiugino iš dangaus nukritusiais tūkstančiais, žmogus apako iš godulio ir išpliurpė savo sąskaitos numerį bei kodą. Arba paskambino, nugąsdino artimo žmogaus avarija, pažadėjo už tam tikrą sumą išsukti iš bėdos, apgautasis apako iš baimės ir sutiko duoti kyšį, kad tik tariamasis pareigūnas nuslėptų įvykį.

Kai apgautieji atsipeikėja ir susipranta patikrinti gautą informaciją, pinigais nešino sukčiaus jau ir pėdos būna ataušusios.


Pareigūnams jie paprastai tvirtina, kad buvo tarsi apduję, veikė mašinaliai, nieko daug negalvodami.


Žinodami šiek tiek apie priklausomybes, netruksime pastebėti, kad tai – priklausomų žmonių elgsena.


Policininkai ir žurnalistai perspėja žmones nebūti “naiviais”, “patikliais”, bet viskas – beprasmiška.


Mokyti godų žmogų nesusigundyti pinigais yra tas pats, kas įtikinėti lošėją, kad pirkdamas daugiau loterijos bilietų, jis praloš didesnę sumą, arba smuklėje girtuokliams išrėžti paskaitą apie alkoholio žalą, arba stabmeldykloje pasakyti davatkoms pamokslą apie Dievo draudimą garbinti žmones ir atvaizdus…


Ne ką daugiau laimėsi, gyvačių baimės sukaustytą žmogų agituodamas nebijoti gyvatės iškamšos.


Iš tiesų tie žmonės kitose situacijose nėra nei naivūs, nei patiklūs, nei kvaili. Kaip ir alkoholikas gali būti nei naivus, nei kvailas, bet jei savaitę negėręs pajus svaiginantį alaus kvapą, jo protas bus paralyžiuotas šio kvapo tarsi kokios hipnozės. Panašiai, tarsi užhipnotizuotas ima veikti narkotikų dozę pajutęs ir abstinencijos laužomas narkomanas, savaitę bažnyčioje nebuvusi davatka sutirpsta nuo varpų skambesio.


Šitie žmonės padarys viską, kad gautų tai, kas valdo jų širdis.


Jie gaudys kiekvieną žodį ir ženklą, kurie žadės geidžiamą dalyką, ir negirdės nieko, kad kliudys jų troškimui.


Nepriklausomybės pradžioje sąžiningesni ekonomistai mėgino įtikinti tautą, kad netikėtai išdygusių bankų žadami pasakiški procentai yra apgaulė, nes tokie pelnai apskritai neįmanomi, tačiau godulio apimti žmonės negirdėjo argumentų.


Jeigu priklausomi žmonės negirdėjo tada, kodėl turėtų išgirsti dabar?


Būna, kiti nepasiduoda žabangoms, demaskuoja sukčius ir padeda juos suimti, o po to per laikraščius mėgina perspėti ir pamokyti kitus savo patirties. Esu bendravęs ne su vienu apdairiuoju ir turiu pasakyti: tie žmonės nebuvo niekuo ypatingi - nei didesniu išsilavinimu, nei galingesniu intelektu, nei dar kažkuo. Tai paprasčiausi žmonės, kokių tūkstančiai vaikšto gatvėmis.


Jų stiprumas buvo vien tai, kad neturėjo priklausomybės, į kurią taikė manipuliatoriai.


Jeigu žmogus nėra alkoholikas, jo nesugundysi vidury dienos mesti svarbius darbus ir sėsti prie butelio, jeigu ne narkomanas – jis neišeis iš proto, pamatęs baltų miltelių saują, o jei nevaldomas godulio – jis nepraras sveikos nuovokos dėl pažadėtų tūkstančių.


Kaip apsiginti?


Gintis nuo nusikaltėlių priklausomam žmogui vėlu. Jo neaptversi tvoromis nuo vis gudrėjančių sukčių, kaip ir alkoholiko neišgelbėsi, uždarydamas degtinės krautuves.


Gintis reikėtų nuo priklausomybių.


Tačiau kas to norės?


Kas pripažins, kad savo norų yra tampomas tarsi teatro lėlė?


O gal kitiems pavojaus nėra, gal su mumis to atsitikti negali?


Deja!..


Ir aš, ir tu, ir visi mūsų pažįstami esam nuo kažko priklausomi – tai nuo pinigų, tai nuo gero maisto, tai nuo televizoriaus, tai nuo politikų rietenų, tai nuo nerimo, tai nuo namų, tai nuo brangaus automobilio, tai nuo vaikų, tai nuo loterijos, tai nuo sporto klubo, tai nuo knygų kolekcijos, tai nuo kryželio, tai nuo karjeros, tai dar nuo kažko…


Nėra nė vieno, kuris būtume laisvas, nėra tokio, kurio niekada neapmaus nuodėmė.


- Budėkite, - perspėja Jėzus, tačiau kas į Jo mokymą žiūri rimtai?
P.S. Parašiau ir galvoju: ar tik nešaus kam į galvą smerkti aukų? Atseit, patys godišiai esat kalti, taip jums ir reikia… Labai nenorėčiau paskatinti tokią galvoseną. Atminkime: teisiami ir kaltais pripažįstami nusikaltėliai, o ne jų aukos. Aukoms galim patarti, nuo ko ateity apsiginti. Tik tiek.


Yra daugiau


Priklausomybės. Į katalogo pradžią 
Atgal į: Sukčiai medžioja mūsų ydas