Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-04-18

Pernykštės žolės psichozė

Publikuota: Straipsniai

“Nedeginkite pernykštės žolės - tai kenkia augalams”, - tvirtina vadinamieji gamtininkai.

Daugelį metų stebėjau labai įdomų reiškinį Šiauliuose prie Talkšos ežero. Ankstyvą pavasarį ten vis kas nors tyčia ar netyčia padega pernykštes nendres, bet atvažiuoja ugniagesiai ir užgesina. Taip paežeryje atsiranda išdegintos ir neišdegintos žolės plotai. Kur nendrės išdegintos, jos ima ataugti pirmosios, jau būna beveik pusės metro, kai ima vargingai kaltis jų sesės ugnies nepaliestuose plotuose. Akivaizdu,. kad pernykštės žolės deginimas stimuliuoja naujos žolės augimą, tai seniai yra pastebėję kaimo žmonės, o Australijoje tai daroma dideliais plotais, tik daroma tvarkingai, pagal saugią technologiją.

Aš suprantu, kad deginti pernykštę žolę netoli sodybų ar spygliuočių miškų yra labai pavojinga. Bet kodėl reikia meluoti, kad pernykštės žolės deginimas kenkia pačiai žolei?

Sykį, eidamas paežeriu į darbą, sutikau labai įdomią ekskursiją. Ją vedė kažkoks gamtininkas ir kažką aiškino apie augalus. Skirtumas tarp naujos žolės išdegintuose ir neišdegintuose plotuose buvo toks akivaizdus, kad neiškenčiau ir pasakiau tam biologui: “Matote, kaip sparčiai auga žolė išdegintuose plotuose ir kaip vargingai - neišdegintuose? Ar negalėtumėte paaiškinti žmonėms, kodėl augalams naudingi gaisrai? Ar dėl to, kad negyva žolė nebeužstoja saulės, ar kad pelenai nurūgština dirvą, ar kad pelenai - beveik ideali trąša?..”

Skirtumai tarp žolės vienuose ir kituose plotuose buvo tokie akivaizdūs, kad to nematyti galėjo tik visiškai aklas žmogus arba koks užsispyręs bukaprotis. Biologas bebuvo aklas, bet jo reakcija man pasirodė labai keista: jis taip sutriko, kad ėmė mykti ir kurį laiką nieko negalėjo pasakyti. Matyt, po nosimi atsivėręs vaizdas labai susikirto su vadinamojo biologo prietarais - per daugelį metų jis patikėjo ugniagesių skleidžiama propaganda, kad pernykštės žolės deginimas ne tik pavojingas žmonių turtui, bet kenkia ir gamtai.

Tik kai paėjau kelis žingsnius, už nugaros išgirdau tariamo mokslininko nerišlų aiškinimą apie kažkokį “neesminį atsitiktinumą”.

Kitas gyvenimas

Patiko (0)


Atgal į: Pernykštės žolės psichozė